600 spotkań z nauką w Krakowie

PAP |

publikacja 10.05.2010 12:16

Festiwal Nauki w Krakowie rozpocznie się 12 maja i potrwa do 15 maja. W programie przewidzianych jest około 600 atrakcji: warsztatów, koncertów, wystaw, wykładów. To będzie już 10. edycja festiwalu.

600 spotkań z nauką w Krakowie Hentyk Przondziono Agencja GN Kraków

W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest "Technologia-Sztuka-Życie". W czasie wykładów i spotkań organizowanych w ramach festiwalu będzie można m.in. posłuchać o fizycznych podstawach budowy telefonów komórkowych, wziąć udział w Dniu Fizyki na AGH, spotkać się z amerykańskim astronautą Terrym Virtsem czy zbadać, co kryje się pod warstwą farb muzealnych obrazów.

W ramach Festynu Nauki 13 maja na krakowskim Rynku powstanie miasteczko namiotowe, w którym pracownicy naukowi oraz studenci przeprowadzą eksperymenty oraz pokazy naukowe. Konsultacje z zachowań niewerbalnych, lewitacja nadprzewodnika, sztuka fraktalna, obserwacja plemników różnych gatunków zwierząt pod mikroskopem, zabawy z helem czy ciekłym azotem - to tylko niektóre atrakcje, które czekają uczestników festynu naukowego.

Na stojącej obok ratusza estradzie zaplanowano koncerty zespołów studenckich, orkiestr reprezentacyjnych uczelni, a także występy kabaretów i akademickich sekcji sportowych. W Collegium Nowodworskiego odbędą się wykłady poświęcone zdrowemu trybowi życia. W czasie ich trwania będzie można za darmo wykonać podstawowe badania lekarskie.

Z okazji festiwalu Akademia Sztuk Pięknych 14 i 15 maja otworzy dla zwiedzających pracownię w Collegium Maius UJ, a Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna zakończy festiwal przedstawieniem "Giganci z Gór" w reżyserii Jerzego Stuhra.

W ramach festiwalu planowana jest też seria wycieczek, m.in. noc z krakowskimi duchami, wycieczka pod hasłem "Kamienie w architekturze Krakowa", spacer po wietrzejących zabytkach starego Krakowa i wyprawa do elektrociepłowni w Łęgu.

Swoje osiągnięcia zaprezentują krakowskie uczelnie publiczne, instytucje naukowe, jednostki konsularne oraz instytuty narodowe.

Głównym organizatorem tegorocznej edycji Festiwalu Nauki jest Politechnika Krakowska.