Barbórka Polskiej Grupy Górniczej

ks. Sebastian Kreczmański

dodane 01.12.2018 11:48

- Górnictwo i górnicy stanowią podstawę polskiej gospodarki i będą jej częścią w przyszłości - powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP, który uczestniczył w uroczystościach.

Barbórka Polskiej Grupy Górniczej ks. S. Kreczmański

Wśród obecnych na sali koncertowej Akademii Muzycznej im. M. Szymowskiego w Katowicach był również obecny minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Energii Grzegorz Tobiszowski, europosłowie i parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, szefowie spółek górniczych, przedstawiciele świata nauki oraz związków zawodowych.

Minister energii mówił o znaczeniu sektora górniczego w polskiej gospodarce. - Więcej węgla nam potrzeba! Pomyślmy o tym, gdzie na Śląsku można zbudować nową kopalnię. Komisja Europejska zgodziła się na to, że podpisujemy kontrakty w ramach rynku mocy, a nowe elektrownie węglowe budowane w tej chwili w Polsce mają zapewnioną pewność działania na 20 lat - mówił. Dodał, że należy „popatrzeć na poważne inwestycje i na to, żebyśmy nie musieli sprowadzać węgla z zagranicy.

Podczas akademii podkreślono również fakt, że przypada ona w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Na Górnym Śląsku 100 lat temu tak naprawdę dopiero rozpoczęła się batalia, która przez kolejne powstania śląskie ostatecznie doprowadziła do przyłączenia do Polski znacznych obszarów ziemi śląskiej z kopalniami i hutami. Ten bogaty przemysł w ogromnym stopniu przyczynił się do budowy II Rzeczypospolitej, zapewniając energię i stal niezbędne do budowy infrastruktury i przemysłu - mówił Tomasz Rogala z Polskiej Grupy Górniczej.

Na zakończenie akademii szczególnie zasłużeni pracownicy branży górniczej otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe, wyższe stopnie górnicze, nagrody prezesa PGG i odznaki Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Całość zwieńczył koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Polska Grupa Górnicza to największe w Europie przedsiębiorstwo górnicze. Jest również największym producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Powstała w 2016 roku, a od 2017 jest spółką akcyjną. W jej skład wchodzi 15 kopalń oraz cztery zakłady związane z przemysłem górniczym.

W uroczystościach wziął udział także abp Wiktor Skworc.