Festiwal chóralny Mundus Cantat w Sopocie

PAP |

publikacja 15.05.2010 11:02

18 chórów z 10 krajów wystąpi na rozpoczynającym się w niedzielę w Sopocie VI festiwalu Mundus Cantat. Podczas trwającej 10 dni imprezy swoje umiejętności zaprezentują zespoły z tak odległych miejsc świata jak Filipiny, Japonia, Singapur i Puerto Rico.

Jak poinformował Mariusz Pszczółkowski z Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, współorganizującej festiwal, w związku z remontem Opery Leśnej ceremonia otwarcia imprezy odbędzie się w muszli koncertowej na sopockim molo.

W trwającym do 26 maja festiwalu wystąpi 18 chórów, w tym połowa z Polski. Pozostali muzycy przyjadą z Filipin, Francji, Japonii, Norwegii, Singapuru, Słowacji, Szwecji, Ukrainy oraz USA.

Koncertów konkursowych będzie można posłuchać w kościele Gwiazda Morza w Sopocie. Zespoły wystąpią także w Gdańsku, Gdyni i Kwidzynie.

Z okazji tegorocznych obchodów 200. rocznicy narodzin Fryderyka Chopina, Sopocki Chór Festiwalowy Mundus Cantat wystąpi z koncertami, podczas których zaprezentuje pieśni polskiego kompozytora. W jednym z nich chórowi towarzyszyć będzie młoda utalentowana pianistka studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku Tamara Niekludow, a w dwóch innych aktor Ryszard Ronczewski przeczyta listy Chopina.

W finałowym koncercie ponad 650 muzyków zaśpiewa pieśń Chopina "Życzenia" ze słowami Stefana Witwickiego.

Podczas festiwalu przyznane zostaną nagrody w trzech kategoriach: muzyka sakralna, świecka oraz gospel, jazz i spirituals.

Zespoły chóralne oceni jury, w którym zasiądą m.in. kierownik artystyczny i dyrygent Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego prof. Marcin Tomczak, dyrektor Wydziału Śpiewu Chóralnego i profesor muzyki Uniwersytetu w Acron (USA) prof. Samuel Gordon oraz szef artystyczny chóru Academia Concerto z Brazylii Altamiro Dorta Bernardes.

Tegoroczna edycja Mundus Cantat została uzupełniona o warsztaty dla dyrygentów "Chopin ma wiele głosów", organizowane przez Katedrę Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.