Wigilia na tysiąc osób

Karol Białkowski

publikacja 22.12.2018 11:52

W wigilijne przedpołudnie wrocławianie - ci ubodzy i samotni, ale również ci, którzy chcą się podzielić z nimi swoją obecnością - spotkają się na rynku, by wspólnie rozpocząć celebrację Bożego Narodzenia.

Wigilia na tysiąc osób Karol Białkowski /Foto Gość Dzielenie się z innymi pomnaża radość Bożego Narodzenia

Zapraszając do udziału we wrocławskiej wigilii, abp Józef Kupny podkreślał, że celem jest pokazanie, iż Wrocław to nasze miasto, wspólne, niezależnie od statusu materialnego. - Tych, których nie stać na świąteczne obchody, chcemy częstować i pokazać im, że są dla nas ważni - mówi.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreślił, że inicjatywa jest wspólna, a partnerami są miasto Wrocław, archidiecezja wrocławska, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i firma AmRest. - Zapraszamy tych, którzy chcieliby poczuć bliskość drugiej osoby, chcieliby zbudować wspólnotę. To są święta rodzinne, podczas których nikt nie powinien być sam. skoro chcemy budować solidarny Wrocław, pamiętający o wszystkich, a przede wszystkim o tych, którzy z różnych powodów są sami i mają niższy status materialny. Chcemy o nich pamiętać i stworzyć im okazję do bycia razem - zaznacza.

Prezydent Wrocławia podkreśla, że zaproszenie skierowane jest do wszystkich wrocławian. - Każdy może przyjść i włączyć się w to wigilijne dzieło poprzez przyniesienie czegoś od siebie na wigilijny stół - dodaje.

Anna Józefiak-Materna, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, zaznacza, że w programie wydarzenia nie zabraknie pięknych życzeń od abp. Józefa Kupnego i dzielenia się opłatkiem. - To zawsze wzruszający moment, gdy różne osoby przychodzą po ten kawałek  opłatka, dziękują za dobre słowa i mogą się podzielić swoimi życzeniami - zaznacza. Następnie uczestnicy spotkania zasiądą do stołu. - We współpracy z firmą AmRest będzie przygotowanych ponad tysiąc porcji posiłku dla wszystkich, którzy będą chcieli zjeść coś ciepłego - dodaje.

- Przygotowujemy 200 litrów barszczu, 5 tys. pierogów, 240 kg grochu z kapustą, 120 kg ryby po grecku i tyle samo śledzia z bułką. To będzie prawdziwy wigilijny poczęstunek - wylicza Ewelina Jabłońska-Gryzenia, CSR Menager AmRest.

Oczywiście spotkanie wigilijne nie może obyć się bez kolęd. Czas muzycznie umili i zaprosi do wspólnego śpiewania kapela góralska.

Organizatorzy wigilii mają jeszcze zaproszenie dla wszystkich, którzy mogą się podzielić świątecznymi wypiekami. - Niewiele trzeba, by wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy towarzyszą naszej akcji "Upiecz dobro na święta Bożego Narodzenia" i zapraszamy do udziału również w tym roku. W dzień wigilii, 24 grudnia, do 11.00 można przynieść swoje domowe wypieki, by podzielić się z najuboższymi, bezdomnymi, samotnymi - zachęca ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Uwaga! Wciąż potrzebni są wolontariusze, którzy pomogą rozłożyć, a potem posprzątać miasteczko namiotowe, które powstanie w celu przeprowadzenia wigilii. Chętni do pomocy mogą się zgłaszać od 6.00 w wigilię. Sprzątanie rozpocznie się po zakończeniu świętowania, o 12.00.