Pamiętali o Solenizancie

Agata Combik

dodane 25.12.2018 04:04

Święta Rodzina na początku Pasterki w uroczystej procesji udała się do stajenki w kościele św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu. Czekali na nią pasterze w barwnych strojach, a w szopce - kozy, owce, kury i pies Saba.

Pamiętali o Solenizancie Agata Combik /Foto Gość Każdy mógł złożyć życzenia Panu Jezusowi i Jego Mamie

W roli Maryi, Józefa i Dzieciątka wystąpili Lidia i Jakub Matejukowie z ponad 3-miesięcznym Feliksem. Na początku Eucharystii, w mrocznym kościele, światło oświetliło najpierw małego Jezusa, uniesionego wysoko w górę. Potem Święta Rodzina udała się do stajenki.

– Wiesz Józefie, miałam taki sen, nie do końca zrozumiały – mówiła Maryja. – Śniło mi się, że ludzie przygotowywali się na urodziny naszego Syna, aż cztery tygodnie. Szykowali prezenty, owijali je w kolorowe papiery, kładli pod przyozdobionym drzewkiem. Ale… te prezenty nie były dla naszego Syna. O Nim nie pamiętali. To trochę dziwne, żeby świętować urodziny, ale zapomnieć o Jubilacie… Całe szczęście, że był to tylko sen.

– Całe szczęście, że to był tylko sen. Skoro tu jesteśmy, nie zapominamy o Jubilacie. Chcemy cieszyć się z Jego urodzin, z tego, że przygotował nam ucztę, że jest między nami – mówił proboszcz, o. Wojciech Matuła CMF. Przypomniał, że na urodziny zwykle przynosi się prezenty. – Podzielny się z Panem Jezusem tym, co mamy najcenniejsze. Przez te święta przynośmy do Niego nasze radości, strapienia… Ofiarujmy Mu to jako prezent.

Zachęcał do pamiętania podczas świątecznych spotkań, posiłków o tym, czyje to są urodziny.

W procesji z darami przyniesione zostały m.in. ser, jajka, a także owce. Maryja i Józef przynieśli w darze samego Jezusa – Feliksa, który otrzymał błogosławieństwo. Przedtem uczestnicy Mszy św. przełamywali się opłatkiem, składając sobie serdeczne życzenia.

– Szopkę z udziałem żywych zwierząt organizujemy we Wrocławiu po raz pierwszy. Natomiast już wcześniej pojawiała się u nas w kościele na Boże Narodzenie Święta Rodzina, pasterze – mówi o. Aleksander Bober CMF.

Stajenkę w takiej formie można zobaczyć w kościele św. Wawrzyńca także w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, podczas Mszy św. (na pewno o 9.00, 10.30, 12.00).

Znajdujące się w niej owce zostały użyczone przez Uniwersytet Przyrodniczy, kozy przyjechały od gospodarza z okolic Wrocławia. Kury zostały zakupione na targu.

O Pasterkach w innych diecezjach:

Kraków i Łagiewniki

Warszawa

Katowice

Stonawa - Pasterka za ofiary katastrofy górniczej

Gdańsk

Lublin

Świdnica

Olsztyn

Tarnów (Pogórska Wola)

Lublin