Żywiecczyzna zasypana

ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 15.01.2019 23:36

Są osiedla odcięte od świata i nieprzejezdne lokalne drogi. Rajcza o krok od ogłoszenia stanu klęski żywiołowej.

Żywiecczyzna zasypana Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Drogi lokalne są nieprzejezdne. Na wojewódzkich panują bardzo trudne warunki

W tutejszym Urzędzie Gminy trwa stały dyżur, dotyczący koordynacji prac przy odśnieżaniu oraz przyjmowania zgłoszeń mieszkańców. Wszystkie służby zajmujące się zimowym utrzymaniem dróg i chodników pracują nieustannie. Gmina już wyasygnowała środki z rezerw budżetowych na poszerzenie zakresu prac, które muszą objąć nie tylko utrzymanie dróg, ale także zrzucenie śniegu z dachów szkół podstawowych, przedszkoli, ośrodka zdrowia i domu kultury - obiektów publicznych w Zwardoniu, Rycerce Górnej i Rajczy. Część mieszkańców tych miejscowości została odcięta od dostępu do dróg publicznych. Jeżeli sytuacja nie poprawi się w najbliższym czasie, władze gminy mogą być zmuszone do wnioskowania o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

Podobnie przedstawia się sytuacja w gminie Ujsoły.
- Pomimo intensywnej, całodobowej pracy sprzętu służącego do odśnieżania, nie ma możliwości zapewnienia bezpiecznej komunikacji samochodowej na niektórych drogach - informuje wójt Tadeusz Piętka. Jednocześnie prosi mieszkańców przysiółków w Złatnej, Glinki i Soblówki o pozostawianie samochodów na przygotowanych parkingach znajdujących się w obrębie dróg powiatowych.
- Niezwłocznie po ustaniu opadów i ustabilizowaniu się sytuacji pogodowej umożliwiającej bezpieczną pracę sprzętu, na nieprzejezdne odcinki dróg zostaną skierowane poza pługami również koparki i wirniki - zapewniają władze gminy.

Poważne utrudnienia panują na drogach lokalnych Milówki, Kamesznicy, Lalik, Nieledwi i Szarego. Utrudnienia występują również na drogach wojewódzkich regionu, w okolicach Żywca, Łękawicy, a także w Szczyrku. W ciągu ostatnich godzin doszło do kilkunastu zdarzeń drogowych, głównie z udziałem samochodów ciężarowych, które miały problem ze zdobyciem nawet stosunkowo niewielkich podjazdów albo osuwały się do przydrożnych rowów. Odnotowano kilkadziesiąt kolizji z udziałem samochodów osobowych.

Policja apeluje nie tylko o ostrożną jazdę, dostosowaną do trudnych warunków atmosferycznych, ale również przypomina kierowcom o obowiązku odśnieżenia samochodów przed wyruszeniem w podróż.