"Młodzi Polacy, którzy polecieli na ŚDM, są ambasadorami Polski"

PAP |

publikacja 16.01.2019 06:30

Światowe Dni Młodzieży to doświadczenie wiary, żywego, młodego Kościoła. 3,5 tys. młodych Polaków, którzy polecieli na ŚDM, pełni rolę ambasadorów Polski wobec rówieśników z całego świata - powiedział PAP przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP bp Marek Solarczyk.

"Młodzi Polacy, którzy polecieli na ŚDM, są ambasadorami Polski" PAP/EPA/Bienvenido Velasco Przyjazd pielgrzymów z Polski, Brazylii i Wenezueli do Panamy

Jak poinformował bp Solarczyk, tematem przewodnim ŚDM w Panamie, które odbędą się w dniach 22-27 stycznia, są słowa Matki Bożej, zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego". "Słowa te zaproponował papież Franciszek. To zaproszenie dla młodych, by stali się tak oddanymi Bogu, jak Maryja" - podkreślił.

Zaznaczył, że przed rozpoczęciem głównych uroczystości - od 17 do 21 stycznia - odbędą się tzw. Dni w Diecezjach. Młodzi będą w tym czasie mieszkać u panamskich rodzin i brać udział w wydarzeniach organizowanych przez lokalne parafie i wspólnoty. "To czas poznawania lokalnej kultury i ludzi, ale też doświadczenia powszechności Kościoła" - ocenił bp Solarczyk.

Hierarcha wyjaśnił, że po zakończeniu Dni w Diecezjach pielgrzymi udadzą się autokarami do Panama City, gdzie rozpoczną się centralne uroczystości. "To czas uczestnictwa w katechezach, mszach św., spotkaniach w grupach i na koniec - spotkania z papieżem Franciszkiem" - powiedział.

"Dla młodych ŚDM to niesamowite przeżycie - doświadczenie wiary, żywego, młodego Kościoła. To także spotkanie z rówieśnikami z całego świata, czas nawiązywania przyjaźni, a czasem nawet miłości. W ostatnich dniach uczestniczyłem w ślubie osób, które poznały się na ŚDM w Krakowie w 2016 r. Ten czas naprawdę pięknie owocuje w życiu uczestników" - ocenił bp Solarczyk.

Zdaniem hierarchy, ŚDM to nie jednorazowe, trwające kilka dni wydarzenie. "Ono ma swoją kontynuację chociażby w czasie Niedzieli Palmowej, która w Kościele katolickim jest Światowym Dniem Młodych. Tego dnia we wszystkich diecezjach organizowane są lokalne spotkania młodzieży, do której papież kieruje specjalne orędzie, wyznaczające kierunki duszpasterskiej pracy na kolejne miesiące" - zaznaczył. Przypomniał, że każdy Kościół lokalny organizuje także własne wydarzenia kierowane do młodych - w Polsce są to m.in. coroczne spotkania w czerwcu na Lednicy.

Hierarcha podkreślił, że 3,5 tys. młodych Polaków, którzy biorą udział w ŚDM, pełni rolę ambasadorów Polski wobec rówieśników z całego świata. "Podczas ŚDM w Krakowie w taki właśnie sposób odbieraliśmy tych, którzy do nas przyjechali, poznawali naszą kulturę, ale i pokazywali nam siebie: to, jak żyją i jak wierzą. Oczywiste jest, że teraz my chcemy mówić o polskości, o naszej historii, zwłaszcza że dopiero co świętowaliśmy 100-lecie niepodległości" - podkreślił bp Solarczyk.

Dodał, że w obchodach ŚDM znajdzie się wiele polskich akcentów. Jednym z nich będzie spotkanie 23 stycznia wszystkich grup z Polski z osobami, które przypłyną na ŚDM żaglowcem "Dar młodzieży". Spotkanie rozpocznie msza św. o godz. 18 w Centrum Handlowym Albrook w Panama City, której przewodniczyć będzie prymas Polski abp Wojciech Polak. Po mszy uczestnicy wezmą udział w koncercie ewangelizacyjnym w trzech językach.

Przypomniał, że każdy uczestnik będzie wyposażony w pakiet pielgrzyma, w którym otrzyma chustę, kapelusz, wachlarz, plecak i nerkę na biodra - wszystko w narodowych barwach. Dodatkowo każdy otrzyma przekazaną przez prezydenta RP polską flagę, biało-czerwony magnes na lodówkę i kopię ikony Matki Bożej Częstochowskiej. "Młodzi przekażą te gadżety rodzinom, u których będą mieszkać, by przypominały im Polskę po zakończeniu ŚDM" - wyjaśnił.

Osoby, które pozostaną w Polsce, ale będą chciały duchowo włączyć się w ŚDM, będą mogły to zrobić w swoich diecezjach. "Ci, którzy pojechali do Panamy, byli często reprezentantami swoich wspólnot czy parafii, których członkowie bardzo się zaangażowali w przygotowania do ŚDM. Nie wyobrażam sobie, żeby ci, którzy pozostali w kraju nie zorganizowali w tym czasie wydarzeń nawiązujących do spotkania młodych" - ocenił bp Solarczyk. Dodał, że tego typu wydarzenia odbędą się co najmniej w 14 miastach w Polsce m.in. w Gdańsku, Gdyni, Licheniu, Kaliszu, Lublinie, Krakowie i w Częstochowie. Przypomniał, że warszawskie spotkanie odbędzie się 27 stycznia w Świątyni Opatrzności Bożej.