Dzisiaj wspomnienie bł. Reginy Protmann

ks. Dariusz Sonak

publikacja 18.01.2019 00:07

13 czerwca 1999 r. została beatyfikowana przez Jana Pawła II. Niedługo zostanie świętą.

Dzisiaj wspomnienie bł. Reginy Protmann ks. Dariusz Sonak /Foto Gość "Zapominając o sobie, Błogosławiona Regina dalekowzrocznym spojrzeniem obejmowała potrzeby ludu i Kościoła" - mówił Jan Paweł II

Kanonizacja bł. Reginy będzie szczególną łaską nie tylko dla sióstr katarzynek, lecz również dla diecezji warmińskiej - mówi s. M. Łucja Jaworska CSC.

W XVI wieku młoda dziewczyna z Braniewa odpowiedziała Jezusowi na Jego zaproszenie. Nie bała się zostawić rodziny, w której nie brakowało jej niczego. Z dwiema koleżankami wybrała drogę życia zakonnego i założyła na Warmii Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

13 czerwca 1999 r. została beatyfikowana przez Jana Pawła II, a jej wspomnienie w archidiecezji warmińskiej wypada 18 stycznia. Od tego czasu siostry katarzynki i wielu innych ludzi modli się za jej wstawiennictwem, prosząc Boga o potrzebne łaski. Modlitwa przez orędownictwo Reginy i wyproszone dary są też potrzebne do kanonizacji.

Proces kanonizacyjny warmińskiej błogosławionej trwa od 2016 roku. Rozpoczął się w Brazylii w diecezji Limeira. To właśnie tam zgłoszono cud uzdrowienia 31-letniej kobiety za wstawiennictwem Reginy.

- Michelle, która po urodzeniu trzeciego dziecka znalazła się w bardzo ciężkim stanie fizycznym, pozostawała na oddziale intensywnej terapii. Pomimo odpowiedniego leczenia i opieki medycznej nie było żadnych oznak poprawy; lekarze nie dawali żadnej nadziei. Wtedy zwrócono się do bł. Reginy Protmann o jej wstawiennictwo do Boga. Na oddziale intensywnej terapii rodzina, klęcząc, modliła się z wielką wiarą, prosząc o Jej wstawiennictwo i umieszczając medalik na piersi chorej… W tym samym momencie Michelle otworzyła oczy i spontanicznie zaczęła się poruszać. Wszyscy będący wokół niej byli zaskoczeni. Po kilku dniach kobieta została wypisana ze szpitala w dobrym stanie, bez jakichkolwiek leków - opowiada s. M. Łucja Jaworska CSC.

Obecnie proces od 2018 r. jest prowadzony w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.


Więcej o procesie kanonizacyjnym Reginy Protmann w „Posłańcu Warmińskim” nr 4/2019.