Twarde lądowanie zamiast miękkiego wyjścia?

PAP |

dodane 25.01.2019 07:10

Polski rząd szykuje przepisy i pieniądze na twardy brexit. Biznes domaga się kampanii informacyjnej - informuje w piątek "Rzeczpospolita".

Twarde lądowanie zamiast miękkiego wyjścia? Henryk Przondziono /Foto Gość

Jak czytamy w dzienniku, gdy brytyjski parlament odrzucił umowę o rozwodzie UE z Wielką Brytanią, realny stał się tzw. "twardy brexit, czyli wyjście bez żadnych ustaleń". Na razie pewna jest tylko data wyjścia: 30 marca 2019 r.

"Nie ma porozumienia na poziomie całej Unii, ale rządy poszczególnych państw już szykują się prawnie i organizacyjnie na wypadek, gdyby doszło do wyjścia bez umowy. Jak dowiedziała się +Rzeczpospolita+, przygotowuje się też rząd w Polsce" - czytamy.

Rząd zapewnił już 1 mld 50 mln zł rezerwy w budżecie na 2019 r. na cele brexitu. W rozmowie z "Rz" rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek podkreśla, że jest przeznaczona głównie na ewentualne zwiększenie polskiej składki do budżetu Unii.

Z kolei wiceminister przedsiębiorczości Marcin Ociepa zapowiedział w czwartek przygotowanie ustawy chroniącej przed skutkami brexitu brytyjskie przedsiębiorstwa w Polsce. Jak podkreśla, "chcemy też udzielić wsparcia finansowego małym i średnim firmom, które w związku z brexitem będą musiały przejść restrukturyzację. "Na razie rząd analizuje jednak ten pomysł pod kątem dopuszczalności pomocy publicznej" - dodał.