Najpiękniejsze polskie słowo według dziennikarzy "Gościa"

RED.

publikacja 21.02.2019 07:51

W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego szukamy najpiękniejszych słów

Najpiękniejsze polskie słowo według dziennikarzy "Gościa" Henryk Przondziono /Foto Gość Księga Henrykowska z pierwszymi słowami w języku polskim

Szelest

To słowo, które nie tylko znaczy. Ono samo JEST tym, co oznacza. Dla mnie pozostaje też symbolem całej polszczyzny, którą kocham za jej cudowną dźwiękonaśladowczość. Szelest naszego języka bywa zmorą dla obcokrajowców, ale gdy się w niego wsłuchamy, pozwala poczuć opowiadaną rzeczywistość wszystkimi zmysłami. Kiedy słyszę słowo „szelest”, widzę las i czuję pod stopami liście. Słyszę wiatr, który porusza gałęziami. Szelest to cicha mowa świata, szept przyrody, odgłos przewracanych kartek ukochanej książki. Zaklęte w słowie chropowatym i czułym jednocześnie – jak cały język polski.

Szymon Babuchowski, kierownik działu Kultura

Warto zobaczyć:

Radio eM Dziś w programie mamy "Misie"...

Przeczytaj również:
Jak cię słyszą, tak cię piszą

Niezapominajka

Po łacinie myosotis palustris. Sami przyznacie, nie robi wrażenia. A po naszemu? Niezapominajka. Nie piękne? Nie da się zapomnieć. Pierwsze skojarzenie? Wiosna, delikatność i śliczny niebieski kolor igrający z intensywną zielenią. Jako przedszkolak nie miałem pojęcia, że wykonując z przejęciem nieśmiertelny hymn „My jesteśmy krasnoludki” śpiewałem o niej w zwrotce: „Gdy ktoś skrzywdzi krasnoludka (ajajaj, ajajaj) to zapłacze niezabudka”. Niezapominajka brzmi lepiej.

Marcin Jakimowicz, dziennikarz działu Kościół

Warto zobaczyć:

Radio eM Kim jest sędzina? Czy rzeczownik "sędzia" jest rodzaju żeńskiego?

Przeczytaj również:
Jak cię słyszą, tak cię piszą

Polska

Najpiękniejsze słowo to Polska. Nie tyle ze względu na brzmienie, bo w tej kategorii zapewne można wskazać bardziej zasługujące na pierwszeństwo, ile na treść. W słowie Polska zawiera się to, co jest dla nas szczególnie drogie. Nasza przeszłość, dni chwały, ale też upadku, radości i smutki, szlachetność i poświęcenie. Polska to wartość, dla której umieraliśmy i nadal jesteśmy na to gotowi, choć może nie wszyscy. Polska to nasze miejsce na ziemi.

Bogumił Łoziński, kierownik działu Polska

Warto zobaczyć:

Radio eM Czym różni się puszcza od pustyni?

Przeczytaj również:
Jak cię słyszą, tak cię piszą

Pierwiosnek

Czy może być ładniejsze polskie, a przede wszystkim wiosenne, słowo? Pachnie, przebija się przez zimową skorupę, wywołuje wiosnę i uśmiech chyba na wszystkich, spragnionych słońca, twarzach. A w połączeniu ze śpiewem skowronka, pierwiosnek kwitnie nadzieją.

Agata Puścikowska, dziennikarka działu Polska

Warto zobaczyć:

Radio eM Dziś w programie mamy "Misie"...

Przeczytaj również:
Jak cię słyszą, tak cię piszą