Prokuratura: Zabójca prezydenta Adamowicza będzie obserwowany przez psychiatrów

Piotr Piotrowski

publikacja 05.03.2019 17:27

Gdańska Prokuratura Okręgowa gromadzi kolejne dowody w śledztwie po zabójstwie prezydenta Gdańska. Stefan W. trafił na badania psychiatryczne, sprawdzono jego sprzęt informatyczny. Badany będzie też wątek akcji ratowania Pawła Adamowicza przez medyków na scenie WOŚP.

Prokuratura: Zabójca prezydenta Adamowicza będzie obserwowany przez psychiatrów Piotr Piotrowski /Foto Gość Śledztwo w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza trwa. Gdańska prokuratura gromadzi kolejne dowody i opinie w tej sprawie

Śledczy właśnie otrzymali opinię dotyczącą telefonów i komputera, zabezpieczonych w mieszkaniu Stefana W., zabójcy prezydenta Gdańska. - Sprzęt ten został przekazany do analizy, która miała pokazać, czy podejrzany przygotowywał się do popełnienia przestępstwa. Czy korzystał z niego, a jeśli tak, to czy wykorzystywał go np. do pozyskiwania informacji dotyczących prezydenta Adamowicza. Trwa analiza tego dokumentu - mówi prok. Grażyna Wawryniuk, rzecznik gdańskiej prokuratury.

Dodatkowo prokuratura przekazała do Sądu Okręgowego w Gdańsku wniosek o skierowanie Stefana W. na obserwację sądowo-psychiatryczną. Jednorazowe badanie psychiatrów w styczniu bieżącego roku nie dało odpowiedzi, czy mężczyzna jest poczytalny. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu, Stefan W. będzie poddany obserwacji sądowo-psychiatrycznej przez minimum miesiąc. - Biegli będą badać aktualny stan zdrowia psychicznego podejrzanego, a także jego poczytalność, czyli zdolność rozpoznania znaczenia czynu, którego dokonał 13 stycznia i możliwość pokierowania przez mężczyznę swoim postępowaniem - dodała G. Wawryniuk.

Prokuratura poinformowała również, że powoła zespół biegłych, którzy zbadają przebieg akcji ratunkowej z 13 stycznia, prowadzonej przez ratowników na scenie na Targu Węglowym tuż po tym, jak prezydent Adamowicz został zraniony nożem. Do prokuratury trafił list biegłego lekarza sądowego, w którym twierdzi, że akcja była prowadzona nieprawidłowo. - Według niego ratownicy nie powinni byli prowadzić 40-minutowej reanimacji na scenie, tylko natychmiast przywieźć poszkodowanego do szpitala, gdzie - jak twierdzi - były większe szanse na uratowanie życia. Stąd decyzja o powołaniu biegłych - mówi G. Wawryniuk. W zespole ma pracować lekarz sądowy, kardiolog i specjalista z zakresu ratownictwa medycznego. Zabezpieczona zostanie też dokumentacja przebiegu czynności ratowniczych podjętych wobec prezydenta Adamowicza.

Przypomnijmy: 13 stycznia wieczorem 27-letni, karany wcześniej Stefan W., podczas finału WOŚP w Gdańsku wtargnął na scenę i zaatakował nożem prezydenta Gdańska. W nocy ciężko ranny Paweł Adamowicz przeszedł pięciogodzinną operację. Następnego dnia zmarł. Sekcja zwłok wykazała na jego ciele m.in. trzy głębokie rany - jedną w okolicy serca i dwie w brzuchu. Stefanowi W. postawiono zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Grozi za to nawet dożywocie. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.