Prezydent Węgier na Świętym Krzyżu. Ta przyjaźń zaczęła się przy krzyżu

ks. Tomasz Lis

publikacja 23.03.2019 20:37

Prezydent Węgier János Áder wraz z żoną odwiedził sanktuarium na Świętym Krzyżu. Goście otwarli wystawę "Polska-Węgry. Początek".

Prezydent Węgier na Świętym Krzyżu. Ta przyjaźń zaczęła się przy krzyżu ks. Tomasz Lis /Foto Gość Modlitwa w kaplicy Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

W ramach obchodzonych Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej prezydent Węgier i jego żona gościli w najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu, gdzie przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego, podarowane - według tradycji - przez św. Emeryka, syna św. Stefana, króla Węgier.

Węgierskiej parze prezydenckiej towarzyszyli: Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, Bogdan Wenta, prezydent Kielc, parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej oraz osoby reprezentujące instytucje odpowiedzialne za relacje miedzy obu krajami.

U bram świętokrzyskiego sanktuarium gości powitali biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz i o. Paweł Zając, prowincjał polskiej Prowincji Oblatów Maryi Niepokalanej.

W pierwszej części wizyty para prezydencka wraz z przybyłymi gośćmi udała się do kaplicy Relikwii Drzewa Krzyża.

- Starożytne węgierskie kroniki mówią, że św. Stefan kontemplował nieustannie Chrystusa oczami duszy. To kształtowało jego postawę i tak samo wychował swojego syna św. Emeryka. Relikwie krzyża, na którym umarł Chrystus, ofiarowane przez węgierskiego królewicza klasztorowi na Łysej Górze, złączyły jeszcze mocniej nasze narody. Nieprzypadkowo Polska i Węgry są obrońcami chrześcijańskich wartości we współczesnej Europie. Witaj, panie prezydencie, w imię Chrystusa i czuj się jak u siebie w domu - powiedział bp Nitkiewicz.

W imieniu wspólnoty ojców oblatów, kustoszy sanktuarium, przybyłych gości powitał ojciec superior Marian Puchała OMI.

Nabożeństwo przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego poprowadził ojciec prowincjał Paweł Zając OMI.

Tomasz Lis Węgierska modlitwa przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego

W drugiej części wizyty prezydent Áder z żoną zwiedzili świętokrzyskie sanktuarium oraz otworzyli wystawę zatytułowaną "Polska-Węgry. Początek".

Wystawa, przygotowana przez Stowarzyszenie "Per Crucem", misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej i Polskie Radio Kielce, prezentuje historię dobrych relacji obu narodów. Obejmuje zarówno legendy, jak i historię - od przekazania relikwii Drzewa Krzyża Świętego benedyktynom, aż po czasy współczesne.

Na wystawie zobaczymy 11 tablic ze skanami dokumentów i tekstami w języku polskim i angielskim. Powstały one na podstawie archiwalnych źródeł opracowanych przez prof. Krzysztofa Brachę i dr. Czesława Hadamika.

- Ekspozycja skupia się na relacjach polsko-węgierskich na przykładzie dziejów klasztoru na Świętym Krzyżu. Obejmujemy 800 lat historii opactwa, w trakcie których kontakty z Węgrami nieustannie się przewijają. Ponadto od kilkunastu lat widać wyraźny renesans zainteresowania Węgrów świętokrzyskim sanktuarium i liczne pielgrzymki z tego kraju - podkreślał prof. Bracha.

Na zakończenie prezydent Węgier oraz delegacja świętokrzyskich władz wojewódzkich i miejskich złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Emeryka.

Otwarcie wystawy to jedno z wydarzeń religijno-kulturalnych w ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które w tym roku odbywają w województwie świętokrzyskim.