Wkrótce Targi Wydawców Katolickich w Warszawie

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 28.03.2019 09:35

Ponad 12 tys. książek i multimediów zobaczymy na rozpoczynających się 4 kwietnia w Warszawie Targach Wydawców Katolickich.

Czekamy na czytelników przy stoisku nr 136. Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość Czekamy na czytelników przy stoisku nr 136.

W tym roku będzie trochę nietypowo, bo jubileuszowe, 25. Targi Wydawców Katolickich, rozpoczną się jeszcze przed Wielkanocą, 4 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Potrwają do 7 kwietnia. A to oznacza, że w święta, oprócz liturgii i spotkań z rodziną, będzie można delektować się też wartościową lekturą.

W  Arkadach Kubickiego książki i multimedia wystawi blisko 170 oficyn kościelnych, zakonnych i świeckich, specjalizujących się w publikacjach o tematyce religijnej. Zaproponują odwiedzającym ponad 12 tys. albumów, książek, płyt, gier planszowych. Wiele z nich właśnie na targach będzie miało premierę, jak np. książka Wydawnictwa Salezjańskiego: "Nastolatkowie. Jak wychować i nie zwariować?", która zainteresuje nie tylko rodziców.

Przebojem ubiegłorocznej edycji był pięknie wydany album o Kaplicy Sykstyńskiej, prezentujący znane freski naturalnej wielkości. W tym roku Dom Emisyjny Manuscriotum przygotował coś równie wyjątkowego. Biblia Maxima (o wymiarach 50 x 35 cm i wadze 10 kg), która miała premierę w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, to Biblia, jaką mógł posiadać Bolesław Chrobry. Tak jak w wiekach średnich, zawiera Nowy Testament i Apokalipsę. Wykonano ją na syntetycznym papirusie, a pismo stylizowano na pracę średniowiecznych skrybów .

Targi to nie tylko olbrzymia księgarnia, która zaoferuje czytelnikom zakup wielu pozycji z bardzo korzystnymi rabatami. Imprezie towarzyszą spotkania z poczytnymi autorami, panele dyskusyjne, projekcje filmowe i wystawy (m.in. ekspozycja znaczków Poczty Polskiej z serii „Piękno sakralne” oraz „Święty Jan Paweł II”).

Ojciec Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu, autor książki „Wierzchołek góry lodowej”  wraz z o. Jackiem Prusakiem, psychoterapeutą, psychologiem, będą rozmawiać o stanowisku Kościoła wobec pedofilii. Zbiór felietonów, publikowanych na łamach "Gościa Niedzielnego", 5 kwietnia o godz. 15 (namiot przed Arkadami) przedstawi nasza redakcyjna koleżanka Agata Puścikowska. Aktor Jerzy Stuhr oraz ks. Andrzej Luter, przyjaciel artystów i krytyk filmowy, będą rozmawiać o swojej wspólnej książce „Myśmy się uodpornili”, w której odsłaniają sposoby na to, jak zachować pogodę ducha w niełatwych czasach.

Anna Popek i psychoterapeutka Małgorzata Kornacka 7 kwietnia o godz. 15 poprowadzą dwugodzinne warsztaty dla kobiet "Jak Judyta".

Odwiedzający będą też mieli okazję spotkać się z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, w związku z wydaniem książki „Ścieżki grozy. Ze wspomnień prokuratora do spraw zabójstw”. To pierwszy tom dzieła, w którym autor wspomina swoją zawodową karierę aż do momentu, w którym powierzono mu prowadzenie śledztwa w sprawie zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

- Impreza przyciąga coraz większą liczbę podmiotów zainteresowanych prezentacją swojej oferty. Z kolei jej jakość i zainteresowanie, jakie wzbudza wśród czytelników, przekłada się na znakomitą frekwencje odwiedzających - mówi ks. Roman Szpakowski SDB, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Udział w targach i chęć spotkania z czytelnikami potwierdzili m.in.: prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, Grzegorz Górny, Jan Rosikoń, bp Jan Długosz, bp Krzysztof Nitkiewicz, ks. Arkadiusz Paśnik, s. Anna Maria Pudełko, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Marek Zając, s. Anastazja Pustelnik, s. Małgorzata Chmielewska, Piotr Żyłka.

Tradycyjnie podczas inauguracji targów poznamy laureatów Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS i Nagrody Małego FENIKSA. Gala z wręczeniem nagród  odbędzie się 6 kwietnia w katedrze polowej WP przy ul. Długiej 13/15.

Jak co roku obecny będzie również Instytut Gość Media.

Na naszych czytelników („Gość Niedzielny”, „Mały Gość Niedzielny”)  i słuchaczy (Radio eM) będziemy czekali przy stoisku nr 136.

W ubiegłym roku targi odwiedziło 35 tys. miłośników książek. Szczegółowe informacje oraz kalendarium spotkań na: www.swk.pl.