VII Bieg do Pustego Grobu

ks. Marcin Siewruk

publikacja 22.04.2019 20:23

1000 zawodniczek i zawodników odebrało numery startowe, aby wyruszyć na 10-kilometrową trasę Biegu do Pustego Grobu ulicami Nowej Soli. W 90-minutowym limicie czasu zmieściło się i zameldowało na mecie 861 osób.

VII Bieg do Pustego Grobu ks. Marcin Siewruk /Foto Gość Na mecie VII Biegu do Pustego Grobu w Nowej Soli

Przed startem odczytano Ewangelię o uczniach biegnących do grobu Jezusa, a bp Tadeusz Lityński pobłogosławił biegaczy. Później kolorowa, radosna grupa pobiegła do mety. Czas i wyniki były istotne, ale najważniejsze było świadectwo wiary.

– Bardzo ważny jest kontekst biegu, odbywającego się w okresie Wielkanocnym. Biegacze, świadkowie wiary, przyznają się, że nie tylko są tutaj dla sportu i rywalizacji, ale biegną też do pustego grobu z wiarą, jako świadkowie, podobnie jak Piotr, Jan, niewiasty, żeby wrócić do domu jeszcze z większym przekonaniem o Zmartwychwstaniu. Nie mam jeszcze odwagi przebiec całego dystansu, ale jest we mnie pragnienie, tym bardziej jestem pełen wrażenia i wdzięczności dla wszystkich uczestników biegu – powiedział bp Tadeusz Lityński.

Na mecie na biegaczy kończących zmaganie czekali z medalami bp Tadeusz Lityński, Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz i proboszcz kapucyńskiej parafii brat Kazimierz Golec, który przekonywał, że poranek wielkanocny mobilizuje do ogłaszania światu o Zmartwychwstaniu Jezusa.

– Duża grupa ludzie jest głęboko przekonana o Zmartwychwstaniu Chrystusa, a jednocześnie jest wiele osób chcących się o tym dowiedzieć, widząc i podziwiając biegnących ze świadectwem o żywym Bogu. Mnie osobiście fascynuje u biegaczy pasję poznawania samego siebie, wyznaczania konkretnych granic, osiąganie ich i przekraczanie możliwości organizmu, przy jednoczesnej trosce o zdrowy rozwój. Z drugiej strony duchowa aspekt biegu. Wielu biegaczy przyjeżdża, aby zaświadczyć o swoje wierze oraz chęci udziału w biegach organizowanych przez Kościół katolicki – mówił br. Kazimierz, proboszcz parafii pw. św. Antoniego.

Zawodnicy byli biegli w wielu kategoriach. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Jacek Stadnik z Krosna Odrzańskiego, osiągając pomimo silnego wiatru czas 32:49 min., na drugiej pozycji uplasował się Kamil Makos, a trzecie miejsce wywalczył Michał Domowicz.

W kategorii Open Kobiet zwyciężyła Sandra Nowak z Zielonej Góry, z czasem 37:55 min., druga była Martyna Masłowska, a trzecia Karolina Jankowska.

Wśród duchownych, gdzie nowosolski bieg był Mistrzostwami Polski, wygrał ks. Michał Dekiert z Rzepina, z czasem 37:41 min., drugie miejsce wywalczył brat Józef Seda, a trzecią lokatę zdobył brat Grzegorz Marszałkowski z Krakowa, pomysłodawca Biegu do Pustego Grobu.

Warto podkreślić, że wśród kategorii specjalnych dla kobiet i mężczyzn znalazły się: kategoria dla biegaczy z Powiatu Nowa Sól, Prawników i Lekarzy.

– Do udziału w biegu namówił mnie kolega. Planowałem start już w ubiegłym roku, ale się nie udało. Wrażenia są wspaniałe, poza tym udział w biegu był dla mnie odskocznią od codzienności, od natłoku pracy. Na trasie publiczność dopingowała przez cały czas. Ludzie przybijali „piątkę”. Dla najbliższych mój udział w Biegu do Pustego Grobu był zaskoczeniem, a jednocześnie byli bardzo szczęśliwi. Najtrudniej biegło się na 6 i 7 km, gdzie był odkryty teren i silny wiatr wiał prosto w twarz, bardzo szybko traciłem siły, ale czym bliżej finiszu, wracała energia – opowiadał Paweł Wudarczyk z Zielonej Góry, zdobywca 2 miejsca w kategorii lekarzy.