Na Placu Zamkowym w stolicy uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja

PAP |

publikacja 03.05.2019 12:25

W piątek po godz. 12 rozpoczęły się uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji Święta Konstytucji 3 maja z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty-Kornhauser Dudy. Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta oraz salwa honorowa.

Na Placu Zamkowym w stolicy uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja PAP/Rafał Guz Od lewej: premier Mateusz Morawiecki, europoseł Karol Karski, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, europoseł Ryszard Czarnecki, prezydent Andrzej Duda, minister Joachim Brudziński, pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, szefowa KPRP Halina Szymańska i Sekretarz stanu w KPRP Adam Kwiatkowski podczas uroczystości, 3 bm. na Placu Zamkowym w Warszawie, zorganizowanych z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Wcześniej prezydent wraz z pierwszą damą wzięli udział w mszy świętej w intencji ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Następnie prezydent wręczył na Zamku Królewskim trzy najwyższe odznaczenia orderu Orła Białego.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski odnosząc się do obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja podkreślił w niedzielę w Radiu Zet, że podczas przemówienia tego dnia prezydent będzie się "odwoływał do historii, bo mamy święto uchwalenia konstytucji 3 maja, ale będzie także odniesienie do rzeczywistości".

Jak dodał, będzie na pewno odwołanie do ważnych rocznic, które są w tym roku w Polsce - 20. rocznica wstąpienia Polski do NATO, 15. rocznica przystąpienia do Unii Europejskiej, rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r., czy rocznica wybuchu II wojny światowej. "Tych odwołań pana prezydenta będzie bardzo dużo" - podkreślił Spychalski.