Droga strażaka to droga służby

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

dodane 04.05.2019 10:58

Centralne obchody Dnia Strażaka rozpoczęły się poranną pielgrzymką strażaków i kominiarzy do relikwii św. Floriana w katedrze warszawsko-praskiej.

Święto swojego patrona obchodzili strażacy i kominiarze Agnieszka Kurek-Zajączkowska Święto swojego patrona obchodzili strażacy i kominiarze

Pielgrzymka z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 5 w Warszawie wyruszyła po raz 15. Jej tradycja sięga roku 2004, kiedy to staraniem strażaków i kapelanów z katedry na Wawelu do katedry warszawsko-praskiej zostały przywiezione relikwie św. Floriana. Relikwie przekazał metropolita krakowski bp Franciszek Macharski, a odebrał, w towarzystwie senatorów, posłów i władz stolicy, bp Kazimierz Romaniuk.

Pielgrzymka strażaków i kominiarzy

GOŚĆ NIEDZIELNY DODANE 04.05.2019 AKTUALIZACJA 04.05.2019

Pielgrzymka strażaków i kominiarzy

​Liturgiczne wspomnienie św. Floriana strażacy i kominiarze uczcili pielgrzymką i modlitwą w katedrze na Pradze. Pochwalił ich za to bp Romuald Kamiński. - Rozpoczęcia dnia świątecznego od Boga, to dobrze zapowiada. Całą cywilizację i historię buduje się na Jezusie i Jego Ewangelii. Odnaleźć w życiu Chrystusa, to prawdziwa mądrość - mówił w homilii.

więcej »

W tym roku strażacy i kominiarze przy dźwiękach orkiestry OSP Kaski i z błogosławieństwem bp. Marka Solarczyka przeszli z ul. Marcinkowskiego ulicami  Jagiellońską i Kłopotowskiego i Sierakowskiego, by w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana uczestniczyć w Eucharystii. W pielgrzymce uczestniczyli absolwenci Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, którzy w południe na pl. Piłsudskiego otrzymają nominacje na pierwszy stopień oficerski.

- Dochowując wierności naszych przodków, wielu pokoleń strażaków, przybywamy aby podziękować za otrzymane łaski i za wstawiennictwem św. Florian, św. Michała Archanioła i Matki Bożej prosić o dalszą opiekę i łaski dla naszej służby - mówił mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. Bryg. Bogdan Łasica.

Mszy św. przewodniczył biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński. - Tutaj, na ziemi, naszą drogę nazywamy powołaniem. Obmyślił ją dla nas Bóg. Jest ona niepowtarzalna, bo przygotowana tylko dla nas. Bóg Ojciec traktuje nas wyjątkowo. W Jego oczach jesteśmy kimś kochanym i niezwykłym - mówił.

Grono stołecznych kominiarzy z roku na rok maleje   Agnieszka Kurek-Zajączkowska Grono stołecznych kominiarzy z roku na rok maleje

Zwrócił się też do absolwentów. - Budujcie wszystko na Ewangelii, gdzie miłość, wiara, przebaczenie, służba to są fundamenty, które nigdy się nie skruszą ani nie załamią. Na nich buduje się prawdziwą wielkość. Na nich buduje się prawdziwą wielkośc. Wasza codzienność niech będzie pena ufności w Boga i zrealizowana poprzez służbę drugiemu człowiekowi. Niech Bóg wam błogosławi - życzył bp Kamiński.

W modlitwie uczestniczyli: ks. kapelan st. br. Krzysztof Jackowski, komendant główny Straży Pożarnej gen. Leszek Suski wraz zastępcami, komendant główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, mazowiecki komendant Straży Pożarnej  st. bryg. Bogdan Łasica, komendant rektor Szkoły Głównej Służby Pożarniczej nadbryg. dr. hab. inż. Paweł Kępa, rodzice i krewni tegorocznych absolwentów pożarnictwa, poczty sztandarowe PSP oraz OSP woj. mazowieckiego, kompania honorowa Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, strażacy PSP i druhowie OSP oraz przedstawiciele Krajowej Izby Kominiarzy.

Po Mszy św. nastąpiło złożenie wiązanek i wieńców przy tablicy w katedrze upamiętniającej strażaków poległych w walkach o niepodległość ojczyzny oraz tych, którzy zginęli w akcjach ratowniczo-gaśniczych.