Odkryto grobowiec generała Cao Xiu

PAP |

publikacja 23.05.2010 10:12

Chińscy archeolodzy, prowadzący prace wykopaliskowe na stanowisku w środkowych Chinach, odkryli i zbadali grobowiec dowódcy wojskowego z okresu Epoki Trzech Królestw (220-280 r. n.e.) - donosi serwis internetowy China Daily.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym położonym w okręgu Mengjin, wchodzącym w skład prefektury miejskiej Luoyang, w prowincji Henan w środkowo-wschodnich Chinach.

Jak poinformował Sun Yingmin z Biura Dziedzictwa Kulturalnego Henan, grobowiec należy do generała Cao Xiu, dowódcy wojskowego z okresu Epoki Trzech Królestw (220-280 r. n.e.), znanego z chińskich tekstów historycznych.

W grobowcu o wymiarach 50 metrów długości i 21 szerokości archeolodzy odnaleźli kostne szczątki dwojga ludzi. Badania kości wykazały, że szczątki należą do 50-letniego mężczyzny i 40-letniej kobiety.

Wewnątrz grobowca znajdowały się liczne wyroby z chińskiej porcelany, przedmioty z miedzi, dzbany oraz pieczęć z brązu z wyrytym nazwiskiem generała Cao Xiu, która pozwoliła naukowcom ustalić tożsamość właściciela grobowca.

Cao Xiu w chińskich tekstach historycznych jest przedstawiany jako odważny wojownik i dowódca najwyższej rangi w armii królestwa Wei (208-265 r. n.e.), które założył inny słynny chiński generał - Cao Cao.

Cao Xiu służył pod komendą Cao Cao, a po jego śmierci w 220 r. pozostał w służbie następców tronu królestwa Wei aż do swojej śmierci w 228 r.

Odkryty grobowiec Cao Xiu jest podobny do grobowca Cao Cao, który został odnaleziony w mieście Anyang w prowincji Henan i odsłonięty w grudniu 2009 r.