Ewakuacja załogi kopalni "Zofiówka" po awarii zasilania

PAP |

publikacja 23.05.2010 09:06

129 pracujących pod ziemią górników kopalni "Zofiówka" w Jastrzębiu-Zdroju ewakuowano w niedzielę nad ranem, po tym jak zatrzymały się wentylatory. Nikomu nic się nie stało, kopalnię już przewietrzono.

Ewakuacja załogi kopalni "Zofiówka" po awarii zasilania Marek Piekara Awaria spowodowała pod ziemią wzrost stężeń niebezpiecznych gazów, m.in. metanu.

Jak poinformował PAP dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach (WUG), przyczyną zdarzenia w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) "Zofiówce", było awaryjne wyłączenie się transformatora zasilania głównego 6 kV.

Kilka minut po godzinie 1. w nocy stanęły główne wentylatory w szybach czwartym i piątym. W szybie czwartym nie działały 12 min., w szybie piątym - ok. 45 min. Załogę bezpiecznie wycofano, a nad ranem, po przywróceniu zasilania, kopalnia została przewietrzona.

To kolejne w ciągu ostatniego roku wycofanie załogi po zatrzymaniu się wentylacji w "Zofiówce". W połowie sierpnia ub. roku po awarii wentylacji wycofano w rejony szybów całą pracującą pod ziemią załogę - 528 osób.

Awaria spowodowała pod ziemią wzrost stężeń niebezpiecznych gazów, m.in. metanu. Sytuacja w "Zofiówce" stała się wówczas niebezpieczna. Stężenie metanu miejscami wzrosło bowiem do ponad 20 proc., czyli przeszło przez zakres od ok. 5 do ok. 15 proc., w którym mieszanina tego gazu z powietrzem staje się wybuchowa.

Tamtą awarię spowodowały czynniki atmosferyczne - w okolicy nastąpiło trwające niespełna godzinę awaryjne wyłączenie dwóch niezależnych od siebie odcinków sieci 110 kV. Prócz zakładów JSW, bez prądu pozostawało ok. 20 tys. odbiorców.

Kopalnia "Zofiówka" powstała w latach sześćdziesiątych ub. wieku. Obecnie wydobywa nominalnie ponad 10 tys. ton węgla na dobę. Do kopalni prowadzą jeden szyb wydobywczy, jeden zjazdowy i trzy wentylacyjno-materiałowe. W rejonie zakładu znajdują się bogate złoża węgla do poziomu 1080 metrów.

Do połowy 2013 r. kosztem ok. 180 mln zł w "Zofiówce" ma powstać nowy szyb, dający dostęp do nowych złóż. Jego drążenie już się rozpoczęło. Szyb o głębokości 1164 metrów to jedna z największych inwestycji w polskim górnictwie od ponad 20 lat. W uruchomienie wydobycia z nowego złoża spółka zamierza zainwestować w sumie 1,1 mld zł do 2018 r.