Watykan o kwestii imigrantów

KAI |

publikacja 25.05.2010 15:04

Kwestia imigrantów zdaje się być miejscem idealnej zgody i współpracy Kościoła z organizacjami społecznymi i obywatelskimi – uważa abp Antonio Maria Vegliò.

Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących opublikowała dziś z wyprzedzeniem tekst wystąpienia szefa tej dykasterii na rozpoczynającej się jutro 19 sesji plenarnej. Jej temat brzmi: „Duszpasterstwo osób przemieszczających się w kontekście współodpowiedzialności państwa oraz innych organizacji”. Jak zaznaczył abp Vegliò wspomniana współpraca powinna odbywać się w klimacie dialogu oraz poszanowania zasad solidarności i pomocniczości.
Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących kwestia międzynarodowej ludzkiej mobliności należy i będzie należeć do głównych tematów dyskusji zarówno na szczeblu krajowym jak i w płaszczyźnie międzynarodowej. W tej sytuacji Kościół będzie nadal rzecznikiem osób najsłabszych i usuniętych na margines.

Abp Vegliò zauważa, że ataki terrorystyczne do jakich doszło w pierwszej dekadzie XXI wieku oraz szeroko nagłaśniane w mediach przestępstwa, których dopuszczają się imigranci wzbudziły reakcje odrzucenia i uprzedzeń, związane z kwestią bezpieczeństwa narodowego. Wiele państw zaostrzyło kontrolę graniczną, politykę migracyjną i wprowadziło nowe procedury kontroli osób przybywających z określonych państw. W tych warunkach należy oczekiwać, że w debacie na temat kierowania strumieniami migracji dojdzie do coraz poważniejszych kontrowersji i powstawania podziałów oraz antagonizmów między państwami i organizacjami międzynarodowymi.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących zaznaczył, że Kościół pragnie nadal otaczać tę kategorię osób opieką zarówno w obrębie swych wspólnot jak i społeczeństwie. Chodzi o pomoc ubogim i cierpiącym. Z drugiej strony Kościół dostrzega też bogactwo i możliwości jakie wnoszą imigranci, troszcząc się o ich włączenie w strukturę społeczno-kulturową krajów osiedlenia się, aż do pełnej integracji. "W tej dziedzinie pragnie on współpracować z innymi instytucjami, wolontariuszami, będąc świadomym współodpowiedzialności państwa oraz organizacji międzynarodowych" – stwierdził abp Antonio Maria Vegliò.