60 lat Koncertów Chopinowskich w Łazienkach

Tomasz Gołąb

publikacja 18.05.2019 06:45

Dzięki występom wybitnych pianistów oraz urokliwej scenerii Łazienek Królewskich, koncerty zyskały miano kulturalnej wizytówki stolicy.

60 lat Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Tomasz Gołąb /Foto Gość Koncerty odbywać się będą co niedzielę, aż do 29 września.

Bierze w nich co roku udział nawet kilkadziesiąt tysięcy słuchaczy. Siadają wokół pomnika Fryderyka Chopina na ławkach, krawężnikach parkowych alejek i przystrzyżonych trawnikach, by rozkoszować się muzyką mistrza w wykonaniu wybitnych, ale także początkujących pianistów.

19 maja muzyka Chopina zabrzmi w Łazienkach Królewskich po raz 60. O godz. 12 nowy sezon Koncertów Chopinowskich zainauguruje występ Krzysztofa Jabłońskiego, laureata III Nagrody XI Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie w roku 1985 oraz szeregu czołowych nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych. Tego samego dnia o 16.00 wystąpi Antoni Besses, wybitny hiszpański pianista i laureat wielu wyróżnień. Besses pracuje w najbardziej prestiżowych miejscach i orkiestrach w Europie i Ameryce Północnej, występując z szerokim repertuarem.

Plenerowe koncerty w scenerii Łazienek Królewskich to tradycja w propozycjach kulturalnych letniej Warszawy. Ich historia sięga 1959 r. Sam monument miał burzliwe dzieje. Idea jego powstania zrodziła się w 1889 r., w 40. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. 14 listopada 1926 r. odsłonięto nowatorską rzeźbę wybitnego rzeźbiarza, Wacława Szymanowskiego. Pomnik ma formę monumentalnej wizji natchnionego Chopina, siedzącego pod złamaną wierzbą.

W 1939 r., kiedy Warszawa znalazła się pod okupacją hitlerowską, zakazano wykonywania muzyki Chopina, zaś w kolejnym roku pomnik został wysadzony w powietrze. Dopiero po 1945 r., w ruinach wrocławskiej fabryki wagonów, odnaleziono głowę Chopina z rzeźby w Łazienkach i na podstawie ocalałego gipsowego modelu zrekonstruowano dzieło Szymanowskiego. W dawnym miejscu pomnik Fryderyka Chopina stanął w 1958 r., a już rok później rozbrzmiewała stąd muzyka polskiego twórcy.

Od 1959 r. muzyczne spotkania przeszły wiele metamorfoz. Początkowo sezon koncertowy inaugurowano koncertem z towarzyszeniem orkiestry. W latach 80. popołudniowy koncert miał formę słowno-muzyczną. Pod pomnikiem występowali nie tylko pianiści, ale i znani aktorzy recytujący poezję romantyczną. Dzisiaj są to recitale zarówno młodych, dopiero stawiających pierwsze kroki na międzynarodowych scenach pianistów, jak i światowej sławy interpretatorów muzyki Fryderyka Chopina.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Odbywają się one w każdą niedzielę o 12.00 i 16.00 do końca września. Cykl koncertowy finansowany jest ze środków Miasta st. Warszawy.