Beatyfikacja i Święto Dziękczynienia

KAI |

publikacja 26.05.2010 16:37

Tegoroczne obchody Święta Dziękczynienia będą mieć szczególny charakter, zbiegają się bowiem w czasie z beatyfikacją ks. Jerzego Popiełuszki. Trwać one będą od 5 do 6 czerwca 2010 r. w dwóch miejscach – przed Świątynią Opatrzności Bożej i na Placu Piłsudskiego.

Święto Dziękczynienia 6 czerwca jest szczególnym momentem do okazania wdzięczności ludziom i Opatrzności Bożej za dobro dnia codziennego i rolę Opatrzności w odzyskaniu wolności naszego kraju. Dzień ten jest okazją do tego, abyśmy mogli sobie nawzajem powiedzieć “dziękuję”, abyśmy umieli coraz bardziej dostrzegać dobro, jakie otrzymujemy i uczyli się za nie dziękować zarówno Bogu, jak i ludziom, których spotykamy na swojej drodze, naszym rodzinom, współpracownikom.

"Tegoroczne Święto jest szczególnym dziękczynieniem dla wszystkich Polaków, bo tego dnia odbędzie się beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki" – mówi abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. "Chcemy dziękować Opatrzności Bożej za owoce zrodzone z tej wielkiej i tragicznej ofiary" – dodaje.

Na ten dzień Konferencja Episkopatu Polski skieruje do wszystkich parafii w Polsce list pasterski. Uroczystości rozpoczną się Spotkaniem Młodych 5 czerwca na placu przed Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie odbędzie się czuwanie i koncert dla młodzieży.

Rozpocznie się ono o godz. 15 Miasteczkiem Telewizyjnym i Radiowym przed Świątynią Opatrzności Bożej. "Uczestnicy-młodzież wezmą tam udział w nagraniach przed kamerą swoich osobistych podziękowań. To inscenizacja prawdziwego planu zdjęciowego" – powiedział Piotr Gaweł, prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej. Dodał, że w tym dniu młodzi skorzystają także z warsztatów tańca, którym można wyrażać swoje uczucia, także wdzięczność. Obejrzą również rekonstrukcję “Ojczyzno ma” Grupy Historycznej Zgrupowanie “Radosław”, podczas której odgrywane będą sceny strajku, modlitwy i układanie kwiatów pod krzyżem. Do rekonstrukcji zostaną wykorzystane fragmenty homilii Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki.

Po tych atrakcjach nadejdzie czas na koncert pt. “Zło dobrem zwyciężył” transmitowany w TVP1, który poprowadzą Paulina Chylewska i Mateusz Damięcki. Do udziału w koncercie zaproszono Przemysława Gintrowskiego, Mietka Szcześniaka, Kasię Wilk, Hannę Stach, Kasię Cerekwicką i Full Power Spirit. W finale koncertu wszyscy artyści zaśpiewają skomponowany przez Roberta Friedricha hymn Święta Dziękczynienia - “Dziękuję”.

Na koniec dnia odbędzie się “godzina uwielbienia i dziękczynienia”, czyli koncert uwielbieniowy dla młodzieży w wykonaniu zespołu Deus Meus. Na spotkanie zostaną zaproszeni także przedstawiciele władzy rządowej i samorządowej.

“Dziękujemy za ks. Jerzego Popiełuszkę”

6 czerwca na Placu Piłsudskiego o godz. 11 odbędzie się beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. "Uroczystość beatyfikacyjna będzie dziękczynieniem Bogu za męczeńską ofiarę, za wolność i za to, że możemy mówić o prawdziwym zwycięstwie ks. Jerzego Popiełuszki. To Opatrzność Boża sprawiła, że mimo śmierci ks. Jerzy odniósł wielkie zwycięstwo" - mówi abp K. Nycz.

Liturgię koncelebrować będzie ok. 100 biskupów i 1200 kapłanów. Rozpocznie się ona odczytaniem dokumentu Stolicy Apostolskiej o wyniesieniu na ołtarze Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Wierni, pragnący uczestniczyć w uroczystości, powinni zgłosić się do swoich parafii. Plac został podzielony na sektory (w załączeniu). Zaraz po Mszy św. ruszy procesja z relikwiami błogosławionego do Panteonu Wielkich Polaków w Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Na poszczególnych odcinkach trasy, kolumnie pielgrzymkowej towarzyszyć będą orkiestry, m.in. Reprezentacyjne Wojska Polskiego i Policji oraz Straży Pożarnej. Relikwie będą witane na granicach parafii, leżących na trasie pielgrzymki. Poniosą je wydelegowani przedstawiciele tych parafii i środowisk, m.in.: Akcja Katolicka AW, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Neokatechumenat. Do udziału w procesji zaproszeni są wszyscy uczestnicy uroczystości beatyfikacyjnych. Trasa wynosi 12 km i będzie prowadzić ulicami: Pl. Piłsudskiego – Królewska – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Belwederska – J. Gagarina – Czerniakowska – Powsińska – Wiertnicza – Przyczółkowa – F. Klimczaka – Ks. Prymasa Kard. Hlonda.

Na wejście procesji na Polach Wilanowskich będą śpiewać chóry: Centrum Myśli Jana Pawła II, Sonante parafii Matki Bożej Anielskiej w Warszawie, Orkiestra Victoria z Rembertowa. Wykonają one m.in. pieśni: “Kto wierzy, żyje na wieki” i “Święta Boża Opatrzności”.

W tym czasie w Wilanowie odbywać się będzie radosne oczekiwanie na przybycie relikwii. Na scenie wystąpią artyści w ramach festiwalu muzyki chrześcijańskiej: Maleo Reggae Rockers, Magda Anioł, Viola Brzezińska, Antonina Krzysztoń, Jacek Wąsowski, Robert Ruszczak i Tomek Kamiński. W godzinach 14–18 działać będzie miasteczko zabaw i rekreacji dla dzieci. Tradycyjnie o godz. 15 w niebo wzbiją się do nieba baloniki wdzięczności, będące osobistym podziękowaniem uczestników uroczystości. Procesja przybędzie do Wilanowa ok. godz. 18, a na ostatnim odcinku dołączy do niej abp Kazimierz Nycz. Od godz. 19 możliwa będzie indywidualna adoracja w Panteonie. Każdy, kto nie będzie mógł przybyć na Plac Piłsudskiego, będzie mógł obejrzeć transmisję z beatyfikacji na telebimach na Polach Wilanowskich.

Ogólnopolska zbiórka na budowę Świątyni

Tego dnia we wszystkich parafiach w całej Polsce odbędzie się zbiórka do puszek na budowę Wotum Narodu Polskiego. "Zwracam się do wszystkich wiernych z prośbą o uczestnictwo w zbiórce. Ta Świątynia jest Wotum Wdzięczności wszystkich Polaków, to nasze zobowiązanie narodowe. Proszę, niech każdy pamięta o tym, by dołożyć swoją cegiełkę, aby to było nasze wspólne dzieło" – apeluje abp Nycz. Zwrócił uwagę, że do zamknięcia konstrukcji Świątyni pozostało niewiele – kilka metrów kopuły i krzyż.

"Ufam, że hojność ludzi w tym roku pozwoli zakończyć stan surowy otwarty" – mówi Ks. Krzysztof Mindewicz, proboszcz parafii Opatrzności Bożej. Świątynia będzie miejscem, w którym cała Polska będzie dziękowała Opatrzności Bożej za dar wolności dla naszej Ojczyzny. "To także miejsce, gdzie każdy będzie mógł osobiście powiedzieć «dziękuję» Panu Bogu" – dodaje. Uruchomiony zostanie także numer telefonii komórkowej 72551, na który wysyłając sms-a: “dziękuję” będzie można wesprzeć budowę Centrum.

Zwiedzanie Panteonu Wielkich Polaków

Panteon Wielkich Polaków, który ma szansę stać się Wawelem Trzeciego Tysiąclecia, przyciąga ludzi chcących nawiedzić groby pochowanych tu osób. "Do naszego biura dzwonią przewodnicy po Warszawie, księża z całej Polski, pragnący zorganizować pielgrzymkę do Świątyni. Ogromnie nas to cieszy" – mówi ks. Mindewicz. – Jadąc samochodem czy środkami komunikacji miejskiej z daleka można zobaczyć pięknie rozpościerający się widok na Świątynię. Mamy nadzieję, że jesienią tego roku uda się zakończyć stan surowy otwarty całości, co umożliwi rozpoczęcie prac przy wnętrzach Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego – dodaje Piotr Gaweł.

Zakończenie uroczystości beatyfikacyjnych

Wszystkie uroczystości zakończą się 13 czerwca br. archidiecezjalnym dziękczynieniem za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. Mszy św. dziękczynnej sprawowanej na balkonie kościoła św. Stanisława Kostki przewodniczyć będzie abp Kazimierz Nycz.