Nowe sanktuarium z wołaniem o świętość

Beata Malec-Suwara

publikacja 19.05.2019 19:35

Jest pierwszym w Polsce sanktuarium poświęconym św. Ricie. Uroczyste ogłoszenie dekretu odbyło się 19 maja w Nowym Sączu.

Nowe sanktuarium z wołaniem o świętość Beata Malec-Suwara /Foto Gość Podczas głównej uroczystości odpustowej ku czci św. Rity 19 maja w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu odbyła się uroczystość erygowania w tym miejscu sanktuarium tej świętej.

Podczas głównej uroczystości odpustowej ku czci św. Rity 19 maja w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu odbyła się uroczystość erygowania w tym miejscu sanktuarium tej świętej. Jest to pierwsze w Polsce sanktuarium św. Rity.

Eucharystii przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Koncelebrowali ją licznie zgromadzeni kapłani z diecezji tarnowskiej, jak również abp Juliusz Janusz, który przybył na uroczystość z rodziną z pobliskiej Łyczanej, czcicielami św. Rity.

Nowe sanktuarium z wołaniem o świętość   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Biskup Andrzej Jeż pobłogosławił pielgrzyma Włodzimierza Oleksego z Powroźnika, który pieszo idzie do grobu św. Rity w Cascii podziękować za sądeckie sanktuarium tej świętej.

Biskup Jeż pobłogosławił pielgrzyma z Powroźnika Włodzimierza Oleksego, który przybył do Nowego Sącza pieszo i pokona w ten sposób jeszcze ok. 1600 km, pielgrzymując do grobu św. Rity w Cascii, by podziękować za sądeckie sanktuarium. Dar dla sanktuarium św. Rity złożył także prezydent Andrzej Duda, ofiarując obraz Matki Bożej.

Nowe sanktuarium z wołaniem o świętość   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Podczas Mszy św., której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż, abp Juliusz Janusz odsłonił i pobłogosławił tablicę informującą o znajdującym się w tym kościele sanktuarium św. Rity.

Dekret biskupa tarnowskiego, erygujący sanktuarium św. Rity w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, odczytał ks. Krzysztof Orzeł, dyrektor diecezjalnego duszpasterstwa pielgrzymkowo-turystycznego ITER. "Niech wierni przybywający do tego sanktuarium, w którym tak wiele osób doświadczyło przemiany serca, wypraszają przez swoją modlitwę łaski potrzebne dla Ojca Świętego i całego Kościoła. W sposób szczególny zachęcam do modlitwy w intencji małżeństw i rodzin, o dar otrzymania potomstwa oraz w intencji Kościoła tarnowskiego" - napisał w dekrecie bp Jeż.

Nowe sanktuarium z wołaniem o świętość   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Kult św. Rity związany jest z kościołem Matki Bożej Niepokalanej niemal od początku jego istnienia.

Kult św. Rity związany jest z kościołem Matki Bożej Niepokalanej niemal od początku jego istnienia. Dopiero powstawał, kiedy do sądeckiego malarza Bernarda Wójcika zgłosiła się żona francuskiego dyplomaty, sądeczanka z pochodzenia, absolwentka paryskiej Sorbony - Janina Habela-Juin - ze zleceniem, by namalować obraz tej świętej. Wizerunek poświęcił 26 lat temu - 22 maja 1993 r. - bp Piotr Bednarczyk. Przez ponad ćwierć wieku w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej wierni doświadczają wstawiennictwa św. Rity w sprawach trudnych i beznadziejnych. Jej obraz słynie łaskami i przyciąga wiernych także spoza Nowego Sącza.

Nowe sanktuarium z wołaniem o świętość   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Dla św. Rity zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, świętując 28. rocznicę powołania Straży Granicznej w Polsce, i zaśpiewał Chór św. Jana Pawła II z kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu.

O fenomenie popularności tej świętej w diecezji tarnowskiej świadczy fakt, że miejsca jej kultu niemal pączkują na tym terenie. Nowenny do św. Rity odprawiane są m.in. w Zalasowej, Maszkienicach czy Bochni. Od kilku lat nie ma kościoła, gdzie któraś z bierzmowanych dziewcząt nie wybrałaby jej na patronkę. Co roku kilkanaścioro nowo narodzonych w Nowym Sączu dziewczynek otrzymuje jej imię.

Biskup Jeż w homilii mówił o bogactwie życia św. Rity, która była żoną, matką, wdową, zakonnicą i mistyczką. Sama cierpiąca dziś pomaga tym, którzy cierpią. Sama wymodlona przez swoich rodziców odwdzięcza się potomstwem.

- Erygując dziś pierwsze w Polsce sanktuarium poświęcone św. Ricie, pragniemy, by piękno jej świętego życia i heroiczność cnót ujrzało jak najwięcej ludzi. Pragniemy, by rozwinął się jej kult, a przez to rosła pobożność tych, którzy zwracają się do niej w przeróżnych życiowych sprawach - mówił bp Jeż.

Hierarcha zauważył, że sanktuaria są znakami Boga. - Niech również to sanktuarium poświęcone św. Ricie z Cascii będzie szczególnym znakiem działania Boga w historii poprzez tę świętą, którą umiłowało tak wielu ludzi. Niech to sanktuarium będzie znakiem tęsknoty za Bogiem, którą wspomagają przede wszystkim modlitwa, cisza, możliwość dobrze odbytej spowiedzi świętej, uczestniczenie w pięknie sprawowanej liturgii. Niech to nowe sanktuarium będzie miejscem szczególnej ewangelizacji, bowiem święte miejsca przyciągają wielu ludzi, którzy poszukują Boga, z tego względu są też bardziej otwarci na przyjęcie Bożej łaski jako nowej szansy dla siebie - dodał biskup.

Wyznaczył temu sanktuarium zadanie, by było szczególnym miejscem modlitwy o dobre powołania do życia małżeńskiego, rodzinnego, jak również do kapłaństwa i życia zakonnego. - Niech z tego miejsca płynie wzmożona modlitwa o święte żony i świętych mężów, o święte matki i świętych ojców, o świętych kapłanów i siostry zakonne. Niech za wstawiennictwem św. Rity w każdym z tych powołań ujawnia się niezwykła siła świętości, która najgłębiej przemienia ten świat na lepsze - dodał, tłumacząc, że każdy z nas jest żywym sanktuarium Boga.

- Powinniśmy się troszczyć o nasze życie wewnętrzne, całe bogactwo naszych tradycji religijnych, duchowych, które otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń. To miejsce trzeba chronić przed złem świata, przed brudem i przeciętnością. Troszczmy się o świętość Boga w naszej nieśmiertelnej duszy, w tym naszym niezwykłym sanktuarium - mówił.

Nowe sanktuarium z wołaniem o świętość   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Błogosławieństwo róż.

Podczas każdej Mszy św. odpustowej ku czci św. Rity odbywa się w tym kościele błogosławieństwo róż, które wierni zabierają ze sobą, zanoszą chorym, zostawiają świętej. Parafia w tym roku przygotowała ich kilkanaście tysięcy. One są znakiem nadziei na przezwyciężenie wszystkich przeciwności, cierpienia i trudów.

Za dar sanktuarium dziękował w imieniu parafian miejscowy proboszcz ks. Czesław Paszyński. Wspominał ks. Zenona Rogoziewicza i Janinę Habelę-Juin, dzięki którym obraz w kościele się pojawił. Dziękował swojemu poprzednikowi - ks. Kazimierzowi Markowiczowi - i wszystkim kapłanom - opiekunom kultu św. Rity, a nade wszystko pielgrzymom i czcicielom św. Rity. W czasie odpustu to miejsce odwiedziło kilka, a może nawet kilkanaście tysięcy osób. Był też "Gość Niedzielny".

Nowe sanktuarium z wołaniem o świętość   Beata Malec-Suwara /Foto Gość U św. Rity w Nowym Sączu był także "Gość Niedzielny".