Czy papież "podbije" Wyspy?

KAI |

publikacja 27.05.2010 18:41

Znanych jest już coraz więcej szczegółów wizyty apostolskiej Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii. Papież będzie przebywał w tym kraju w dniach 16-19 września br.

Czy papież "podbije" Wyspy? AUTOR / CC 2.0 Londyn. Widok na Westminster

Ojciec Święty rozpocznie swą podróż od Szkocji. W czwartek 16 września zostanie przyjęty przez królową Elżbietę II w pałacu Holyrood House w Edynburgu, który jest jej oficjalną siedzibą jako królowej Szkocji. Benedykt XVI będzie 99 głową państwa składającą oficjalną wizytę państwową w Wielkiej Brytanii za panowania Elżbiety II, rozpoczętego w 1952 r.

Z Edynburga papież uda się do Glasgow, gdzie odprawi Mszę św. w jednym z parków miejskich. Wieczorem odleci do Londynu. W nuncjaturze apostolskiej w dzielnicy Wimbledon spędzi wszystkie noce w czasie swej podróży.

Piątek 17 września rozpocznie się od trzech spotkań w St Mary’s University College w Twickenham na południowo-zachodnich przedmieściach Londynu. Najpierw Benedykt XVI będzie modlił się z osobami konsekrowanymi, szczególnie z tymi, których charyzmatem jest praca edukacyjna, a następnie spotka się z 3 tys. dzieci i młodzieży ze szkół katolickich. Na koniec Ojciec Święty przemówi do przywódców religijnych na temat roli wiary w życiu społecznym.

W ciągu dnia papież uda się do Lambeth Palace, siedziby prymasa Kościoła anglikańskiego. Wygłosi tam przemówienie w obecności anglikańskich i katolickich biskupów diecezjalnych Anglii i Walii.

W Westminster Hall – ratuszu dzielnicy Westminster – odbędzie się spotkanie Benedykta XVI z reprezentantami życia społecznego Wielkiej Brytanii. Dzień zakończą ekumeniczne nieszpory, odprawiane z anglikańskim prymasem, abp. Rowanem Williamsem w Opactwie Westminsterskim.

W sobotę 18 września Benedykt XVI odprawi Mszę św. w katedrze westminsterskiej. W czasie liturgii pozdrowi Kościół w Walii, której w czasie tej wizyty nie odwiedzi. Po południu papież spotka się z pensjonariuszami jednego z londyńskich domów starców oraz weźmie udział w czuwaniu modlitewnym.

Ostatni dzień swej podróży, niedzielę 19 września Ojciec Święty spędzi w regionie West Midlands w środkowo-zachodniej Anglii. W Coventry odprawi Mszę św. połączoną z beatyfikacją kard. Johna Henry’ego Newmana. W Oscott College – seminarium duchownym archidiecezji Birmingham – w Sutton Coldfield spotka się z biskupami Anglii, Szkocji i Walii, po czym z lotniska w Birmingham odleci do Rzymu.

Wstępny program wizyty Benedykta XVI, opublikowany na jej oficjalnej stronie internetowej http://www.thepapalvisit.org.uk, nie jest jeszcze wersją ostateczną. Zostanie ona ogłoszona przez Stolicę Apostolską kilka tygodni przed rozpoczęciem papieskiej podróży.