Podtopione domy, miejscowości odcięte od świata, ewakuacja ludzi, a stan wód ciągle się podnosi

bs

dodane 22.05.2019 18:40

Najtrudniejsza sytuacja jest w gminach Wadowice Górne, Czarna i Żyraków.

Podtopione domy, miejscowości odcięte od świata, ewakuacja ludzi, a stan wód ciągle się podnosi Archiwum "Gościa Tarnowskiego" Powódź w gminie Wadowice Górne.

Ulewny deszcz wyrządził wiele szkód w miejscowościach na terenie województw małopolskiego i podkarpackiego. Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia obowiązują nadal m.in. w powiatach dąbrowskim i tarnowskim (woj. małopolskie), dębickim, ropczycko-sędziszowskim czy mieleckim (woj. podkarpackie).

Na tych obszarach deszcz wyrządził wiele spustoszeń. Skutki to podtopione domy, zerwane drogi, miejscowości odcięte od świata i ewakuacja ludzi. W ciągu ostatniej doby na Podkarpaciu zanotowano ok. 660 interwencji spowodowanych intensywnymi opadami deszczu. W ciągu ostatniej doby, w wyniku intensywnych opadów deszczu (90-130 mm) i utrudnionego spływu wód z obszarów równinnych, doszło do podtopień 300 budynków - szczególnie na terenie powiatów położonych w zlewni Wisłoki, tj. mieleckiego, kolbuszowskiego i dębickiego.

W powiecie mieleckim najbardziej niebezpieczna sytuacja powodziowa jest w gminie Wadowice Górne. Tam z godziny na godzinę jest coraz gorzej. Kilka miejscowości jest zalewanych, a woda ciągle się podnosi.

Napór wody przerwał groble na stawie hodowlanym w Izbiskach koło Mielca. Na miejsce zdarzenia skierowano 20 zastępów Państwowej Straży Pożarnej. Z powodu problemów z przejezdnością dróg helikopterami Policji i Straży Granicznej transportowane są tam worki z pisakiem. Do akcji ratowniczej zaangażowano śmigłowiec PZL-Kania.

Napór wody przerwał także wał w Wadowicach Dolnych. Z terenu gminy Wadowice Górne ewakuowano ludzi z najbardziej zagrożonych nieruchomości. "Cała gmina funkcjonuje jak w stanie wojennym" - ocenia dla Korso.pl wójt Michał Deptuła.

Z powodu wysokiego stanu wód wójt gminy wiejskiej Mielec Józef Piątek podjął decyzję o zamknięciu kładki na rzece Wisłoce. Decyzja ta obowiązuje bezterminowo i zostanie odwołana z chwilą, gdy zniknie zagrożenie. O sytuacji powodziowej na terenie powiatu mieleckiego na bieżąco informuje portal miejski Korso.pl.

Podtopione domy, zerwane drogi dojazdowe i ewakuacja ludzi to obraz, który dotyka mieszkańców także powiatu dębickiego. Z ustaleń dziennikarzy radia RDN Małopolska wynika, że najgorzej sytuacja wygląda w Bobrowej w gminie Żyraków. Tam zalało kilkanaście domów. W Latoszynie z kolei zerwało drogę dojazdową do około 50 rodzin.

Na Podkarpaciu alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w gminach Czarna i Żyraków w powiecie dębickim oraz gminie Wadowice Górne w powiecie mieleckim.

Z kolei pogotowie przeciwpowodziowe dotyczy powiatu jasielskiego; gmin Radomyśl Wielki, Mielec, Przecław i Czermin w powiecie mieleckim; gmin Jodłowa i Brzostek w powiecie dębickim oraz gmin Ropczyce i Iwierzyce w powiecie ropczycko-sędziszowskim.

Caritas Diecezji Tarnowskiej zapowiada pomoc dla osób, którym woda zalała mieszkania. Informacje o domach, w których woda zniszczyła podłogi, ściany oraz jego wyposażenie, należy zgłaszać do proboszczów. Duchowni proszeni są o przekazanie tych danych do końca tygodnia. Caritas dysponuje także osuszaczami domowymi, które można wypożyczyć.