E-ncyklopedia Archidiecezji Katowickiej

ksas

publikacja 29.05.2010 10:00

Internetową skarbnicę informacji o Kościele katolickim na Górnym Śląsku uruchomiono 28 maja br. w Katowicach. Przygotowania do udostępnienia „E-ncyklopedii” trwały siedem lat.

E-ncyklopedia Archidiecezji Katowickiej Józef Wolny/Agencja GN Ks. prof. Jerzy Myszor

Redaktorem naczelnym jest ks. prof. Jerzy Myszor. Portal znajduje się pod adresem www.encyklo.pl

Pomysł stworzenia wirtualnej platformy popularyzującej historię Kościoła na Górnym Śląsku zrodził się w 2003 roku na seminarium naukowym z historii Kościoła na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako „Górny Śląsk” pierwotnie rozumiano obszar ograniczony do terytorium archidiecezji katowickiej, jednak stopniowo pole widzenia powiększało się i obecnie włączane są do e-ncyklopedii hasła związane z całym obszarem polskiego Górnego Śląska, jaki wyłonił się po plebiscycie. Dla zrozumienia wielu złożonych problemów z dziejów Górnego Śląska trzeba było utworzyć także hasła niedotyczące wprost wspomnianego obszaru, ale za to umożliwiające lepsze poznanie kontekstu wydarzeń.

e-ncyklopedia jest dziełem zbiorowym. Pod żadnym hasłem nie widnieje jednak nazwisko autora. Przyjęto zasadę nieuwzględniania nakładu pracy członków Redakcji i innych autorów haseł.

Do e-ncyklopedii włączone zostały biogramy z „Leksykonu duchowieństwa represjonowanego w PRL” oraz „Słownika biograficznego katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku”. Większość haseł związanych z historią śląskich parafii została napisana przez studentów Wydziału Teologicznego. Pierwotnie zamieszczane były one na stronie Wikipedii, ale dzięki bezpłatnemu programowi MediaWiki można było podjąć pracę nad odrębną encyklopedią.

e-ncyklopedia jest w ciągłym rozwoju. Jak wyjaśniają jej redaktorzy, jedynie trzy elementy można uznać za zamknięte: „Bibliografię Historii Kościoła na Śląsku”, podręcznik: „Historia Kościoła na Górnym Śląsku. Od diecezji katowickiej do archidiecezji katowickiej" oraz „Słownik Biograficzny duchowieństwa (archi)diecezji katowickiej". Pozostałe czekają na dokończenie, a więc również na swoich Autorów. „Możesz dołączyć do grona redaktorów” - zachęcają organizatorzy przedsięwzięcia . Warto zaznaczyć, że  przeciwieństwie do wielu innych stron internetowych o charakterze wiedzowym, członków redakcji  e-ncyklopedii dobiera redaktor naczelny

Oficjalnemu udostępnieniu e-ncyklopedii czytelnikom towarzyszyła sesja popularnonaukowa na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, w czasie której nie tylko zaprezentowano nowy portal, ale również rozmawiano na temat „Wikifikacji wiedzy”, kwestii npraw autorskich i licencji oraz granicach rozwoju tego typu inicjatyw.