O beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

KAI |

publikacja 29.05.2010 10:03

Ten wielki człowiek, święty biskup zasługuje na to, by był wywyższony na ołtarze – mówił abp Kazimierz Nycz w archikatedrze św. Jana podczas Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

O beatyfikacji kard. Wyszyńskiego Henryk Przondziono/Agencja GN Pomnik kard. Wyszyńskiego w Częstochowie

W homilii metropolita warszawski ogłosił decyzję o ogłoszeniu nowenny przygotowującej do obchodów 30. rocznicy śmierci Prymasa Tysiącelecia. Przed rozpoczęciem Eucharystii 32 osoby zostały odznaczone medalem „Zasłużony dla archidiecezji warszawskiej”.

Abp Nycz przypomniał, że kard. Wyszyński był "mistrzem" dla ks. Jerzego Popiełuszki, którego beatyfikację będziemy obchodzić za kilka dni. To Prymas Tysiąclecia wysłał młodego księdza do robotników z warszawskiej Huty i on towarzyszył jego kapłańskiej drodze. - Jesteśmy zobowiązani do modlitwy o rychłą beatyfikację kard. Wyszyńskiego, chcemy jego postać przybliżyć temu pokoleniu Polaków – podkreślił. Abp Nycz ogłosił, że od września tego roku do maja 2011 r., kiedy będzie obchodzona 30. rocznica śmierci Prymasa, Kościół w Polsce będzie trwał w „modlitewnej nowennie” o jego beatyfikację. - Będziemy przybliżać jego postać poprzez katechezę szkolną i parafialną – powiedział.

– Ten wielki Polak, święty biskup zasługuje na to, by był wyniesiony na ołtarze. Potrzebny jest patron, który będzie bronił nas przed zamętem w ocenach moralnych współczesnego świata. Trzeba byśmy na stałe ożywili ten dzień, żebyśmy przez przyszłoroczną modlitwę i troskę o kult ks. Prymasa przybliżyli Polsce i światu tę wielką postać, która jest naszym orędownikiem u Boga i może być przykładem i wzorem dla naszego życia chrześcijańskiego - stwierdził metropolita warszawski.

Wśród odznaczonych medalem znalazły się osoby, które angażowały się w ostatnich latach w działalność charytatywną na rzecz organizacji działających w ramach kościoła warszawskiego, a także osoby dbały o rozwój duchowy wiernych metropolii warszawskiej. Wyróżnieni zostali m. in. Danuta Baszkowska, współzałożycielka i wiceprezes Towarzystwa „Tylko”, Domu Dziecka, ogniska integracyjnego, współorganizatorka spotkań ekumenicznych i o. Gabriel Bartoszewski biorący udział w pracach procesu beatyfikacyjnego o. Honorata Koźmińskiego, 108. Męczenników II wojny światowej oraz promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Papieskim Medalem Pro Ecclesiae et pontifice uhonorowano Annę Gręziak, lekarza, doradcę prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. zdrowia, którą wyróżniono m. In. za pomoc niesioną działaczom podziemnej Solidarności i pracę na rzecz chorych.

- Reprezentujemy różne środowiska, różne parafie, ale łączy nas to, że staramy się czynić wszystko co w naszej mocy na chwałę Boga i dla rozwoju Kościoła – podziękowała w imieniu odznaczonych Danuta Baszkowska.

Mszę św. koncelebrowało liczne grono kapłanów diecezji warszawskiej. Przy grobie kard. Wyszyńskiego zapłonęły znicze i zostały złożone kwiaty. We Mszy św. w Archikatedrze św. Jana uczestniczyło kilkaset osób.

Proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1983 roku a zakończył 6 lutego 2001 roku.

Akta zebrane w toku procesu - w sumie 37 tomów - wraz załącznikami (książkami, artykułami autorstwa kandydata na ołtarze) zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Aktualnie trwają prace nad udowodnieniem heroiczności cnót.