Dyrektorka zmuszała nauczycieli do zaciągania kredytów

PAP |

publikacja 29.05.2010 14:51

Piotrkowski sąd aresztował 41-letnią dyrektorkę jednej ze szkół z powiatu piotrkowskiego, podejrzaną o zmuszanie pracowników szkoły do zaciągania dla niej wysokich kredytów. Szacuje się, że pracownicy mogli w ten sposób przekazać jej ponad 2 mln zł.

Kobiecie przedstawiono dotąd pięć zarzutów dotyczących przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Grozi jej za to kara do 10 lat więzienia - poinformowała w sobotę PAP rzeczniczka piotrkowskiej policji Małgorzata Para.

Według policji, przez kilka lat dyrektorka szkoły (policja nie chce ujawnić, z jakiej miejscowości, ani typu placówki), wykorzystując stosunek służbowy, zmuszała nauczycieli i personel do zaciągania na własne nazwiska kredytów w różnych bankach. Podwładni przekazywali szefowej pieniądze z zaciągniętych kredytów i pożyczek w wysokości od kilku do kilkudziesięciu tys. złotych, wraz z dokumentacją kredytową.

Po pewnym czasie kobieta przestawała jednak spłacać kredyty i zobowiązania spadały na jej podwładnych. Niektóre osoby zaciągnęły nawet po kilka kredytów, sięgających łącznej kwoty ponad 100 tys. zł.

Szacuje się, że pokrzywdzonych może być nawet kilkudziesięciu pracowników szkoły, a łączna kwota zdobyta w ten sposób przez 41-latkę może wynosić ponad 2 mln zł. Analizowanych jest ponad 100 kolejnych umów kredytowych zabezpieczonych podczas przeszukań - dodała Para.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi piotrkowska prokuratura rejonowa. Na jej wniosek sąd aresztował kobietę na trzy miesiące. Dotąd przesłuchano kilku pokrzywdzonych pracowników tej placówki. Piotrkowscy policjanci z zespołu do walki z korupcją proszą o kontakt wszystkie pokrzywdzone w tej sprawie osoby.