Wizyta Bartłomieja I w Moskwie budzi nadzieje

KAI |

publikacja 01.06.2010 16:56

Dziesięciodniowa wizyta Bartłomieja I w Moskwie, wyrażająca komunię dwóch Kościołów prawosławnych budzi nadzieje na przezwyciężenie obecnych w różnych Kościołach nurtów krytycznych czy też niechętnych względem relacji ekumenicznych – stwierdził podsekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, prał. Eleuterio Fortino. Zaznaczył, że jest to powód do radości także dla Kościoła katolickiego.

Wizyta Bartłomieja I w Moskwie budzi nadzieje DMITRY ASTAKHOV/RIA NOVOSTI/PAP/EPA Małżonka prezydenta Rosji, Swietłana Medwiediewa (C), patriarcha Cyryl (P) i patriarcha Bartłomiej (L) w czasie wizyty w katedrze św. Mikołaja w St. Petersburgu (29 maja 2010)

Wypowiadając się dla agencji włoskiego episkopatu SIR prał. Fortino przypomniał, że wzajemne odwiedziny przywódców czy delegacji kościelnych, związane z nimi rozmowy i celebry eucharystyczne są jednym ze sposobów wyrażania przez Kościoły prawosławne swej komunii w wierze i solidarności kościelnej. Przyczyniają się do umocnienia ich relacji i współpracy międzyprawosławnej.

Podsekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan podkreślił znaczenie takich spotkań zwłaszcza dla Kościołów, których wolność była w przeszłości ograniczana przez dyktatury totalitarne i które obecnie reorganizują swe życie materialne, duchowe, kulturowe i duszpasterskie. Zaznaczył, że Kościół katolicki z radością i satysfakcją przyjmuje pozytywne wiadomości dotyczące spotkania patriarchów Moskwy i Konstantynopola, co oznacza również przezwyciężenie przyczyn, które w niedawnej przeszłości doprowadziły do poważnych napięć w relacjach między obydwoma Kościołami, prowadzących do pomijania w liturgii patriarszej Kościoła rosyjskiego imienia Patriarchy Ekumenicznego.

Zainteresowanie prał. Fortino wzbudziła też informacja, że podczas rozmów w Moskwie rozważano sprawę przygotowania i zwołania Soboru wszystkich Kościołów prawosławnych. „Jak wiadomo kwestia ta jest szczególnie droga i bliska Patriarchatowi Ekumenicznemu, a zwłaszcza patriarsze Bartłomiejowi” - zauważył. Przypomniał, że o tym wydarzeniu myśli się i pracuje od dawna i że istotnie przyczyni się ono w naszych czasach do komunii i współpracy Kościołów prawosławnych. W projekcie tego Soboru mówi się też o kwestii stanowiska Kościołów prawosławnych wobec świata chrześcijańskiego.

„Jako katolik spoglądam z sympatią i zainteresowaniem na to, co dzieje się między Kościołami. Żywotność Kościołów prawosławnych jest ważna dla Kościoła Chrystusa w świecie. Ale ma też pozytywne znaczenie dla przywrócenia jedności między katolikami a prawosławnymi oraz przezwyciężenia obecnych w różnych Kościołach nurtów krytycznych czy też niechętnych względem relacji ekumenicznych” – powiedział podsekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.