Uroczystości beatyfikacyjne ks. Popiełuszki

PAP/KAI

publikacja 06.06.2010 13:22

Mszy przewodniczy delegat papieża Benedykta XVI - prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Angelo Amato, który także wygłosił homilię.

Uroczystości beatyfikacyjne ks. Popiełuszki PAP/Leszek Szymański Uroczystości beatyfikacyjne ks. Jerzego Popiełuszki

Mszę koncelebruje około 100 biskupów, w tym Episkopat Polski i hierarchowie z zagranicy (m.in. kard. Wiliam Levada, prefekt Kongregacji Nauki Wiary) oraz 1600 kapłanów z kapłanów z kraju i zagranicy. Na uroczystości przyjechało ponad 3000 księży. Obecna jest matka ks. Jerzego Marianna Popiełuszko, która przed rozpoczęciem mszy św. poprowadziła modlitwę różańcową.

Przybyli m.in. premier Donald Tusk, marszałkowie: Sejmu Bronisław Komorowski i Senatu Bogdan Borusewicz, b. prezydent Lech Wałęsa, b. premier Tadeusz Mazowiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, przewodniczący PE Jerzy Buzek.

Wprowadzając w obrzęd beatyfikacji abp Nycz w krótkich słowach, zwracając się do delegata Ojca Świętego, poprosił Benedykta XVI o „włączenie w poczet błogosławionych Czcigodnego Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki”. Następnie arcybiskup warszawski przedstawił życiorys ks. Popiełuszki, prezentujący koleje jego życia i męczeństwa. Abp. Nyczowi towarzyszyli postulatorzy procesu beatyfikacyjnego - ks. dr Tomasz Kaczmarek i o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap.

Następnie formułę beatyfikacyjną w postaci listu apostolskiego Benedykta XVI o wyniesieniu na ołtarze Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki przekazał najpierw w języku łacińskim prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych abp Angelo Amato, a w języku polskim odczytał ją abp Kazimierz Nycz.

Następnie chór wykonał uroczyste „Alleluja” oraz odsłonięty został obraz beatyfikacyjny ks. Jerzego, namalowany przez Zbigniewa Kotyłłę. Po chwili do prezbiterium weszła procesja z relikwiami, której towarzyszyła Marianna Popiełuszko i ks. Zygmunt Malacki, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki. Relikwie nieśli diakoni ubrani w dalmatyki w kolorze czerwonym (na znak męczeństwa beatyfikowanego) w otoczeniu osób niosących kwiaty i świece. Abp Amato zamienił kilka słów z Marianną Popiełuszką, a następnie oddał cześć relikwiom, które zostały złożone na niewielkim postumencie pod obrazem ks. Jerzego. Chór zaintonował pieśń „Nie daj się zwyciężyć złu, zło dobrem zwyciężaj”.

Homilię wygłosił abp Amato (pełny tekst znajdziesz TUTAJ). Tłumaczenie na język polski homilii odczytał bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas Mszy beatyfikacyjnej ks. Jerzego modlono się m.in. za sprawców śmierci kapelana ludzi pracy, „aby zmarłym Bóg okazał swoje miłosierdzie a żyjącym dał łaskę nawrócenia”. Wśród intencji modlitewnych znalazła się i taka, „aby także w dzisiejszych czasach krew chrześcijan stała się zasiewem nowych świadków Chrystusa”.

Nie zabrakło także wezwania modlitewnego za Ojczyznę „przechodzącą przemiany kulturowe i ekonomiczne, doświadczoną bolesnymi wydarzeniami ostatniego czasu”. Uczestnicy liturgii modlili się, aby pozostawała wierna wartościom, o które walczył i za które oddał życie ks. Jerzy.

Modlono się za świat pracy i środowiska, z którymi związany był kapłan-męczennik, aby nowy patron wspierał ich i uczył prawego życia w wierności Bogu i Ojczyźnie. Uczestnicy Mszy św. modlili się także, aby „wpatrzeni w nowego Błogosławionego umieli zło dobrem zwyciężać”.

W procesji dary do ołtarza nieśli m.in. związkowcy z „Solidarności”, przedstawiciele służby zdrowia, górnicy i hutnicy, członkowie służb czuwających przy grobie ks. Jerzego oraz mieszkańcy jego rodzinnej parafii w Suchowoli. Ofiarowano m.in. dzwon w hołdzie ks. Jerzemu - jako symbol gotowości w niesieniu pomocy bliźnim, szaty liturgiczne, witraż oraz figurę św. Barbary wykonaną z węgla.

Podczas Mszy odtworzone zostało pozdrowienie przebywającego z pielgrzymką na Cyprze Benedykta XVI do uczestników warszawskich uroczystości. Papież pozdrowił Kościół w Polsce, który - jak zaznaczył - "dziś raduje się wyniesieniem na ołtarze księdza Jerzego Popiełuszki".

Przemawiając przed modlitwą Anioł Pański papież powiedział, że ofiarna posługa i męczeństwo ks. Popiełuszki "są szczególnym znakiem zwycięstwa dobra nad złem". - Niech jego przykład i wstawiennictwo budzi gorliwość kapłanów i rozpala miłość wiernych” – powiedział po polsku Benedykt XVI.

Na zakończenie Mszy beatyfikacyjnej głos zabrał abp Kazimierz Nycz. Dziękując Bogu za nowego błogosławionego, wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przybyli na uroczystości oraz śledzili je za pośrednictwem mediów.

Dodał, że towarzysząca Mszy św. słoneczna pogoda „wlewa nadzieję w serca wszystkich dotkniętych klęską powodzi”. – Nie zapomnieliśmy o was w czasie tej uroczystości i będziemy pamiętać tak, jak dotychczas o szukaniu sposobów konkretnej pomocy – zapewnił abp Nycz.

Podziękował za obecność przedstawicielom Episkopatu Polski, kapłanom z całej Polski oraz gościom z zagranicy. Wyraził też wdzięczność wszystkim polskim parafiom za promocję Świątyni Opatrzności Bożej oraz Centrum Opatrzności Bożej. Przypomniał o prowadzonej dziś z okazji Dnia Dziękczynienia w całej Polsce zbiórce na Świątynię Opatrzności. Parafianom kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu abp Nycz podziękował za nieustanną opiekę nad grobem ks. Jerzego.

Uroczystości na placu zgromadziły ponad 150 tys. osób. Wśród nich znajdują się m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele innych wyznań, samorządowcy, rektorzy wyższych uczelni, przedstawiciele ruchów i organizacji katolickich, "Solidarności", wojsko i policja.

Po mszy (ok. godz. 14:00) rozpoczęła się kilkugodzinna procesja z relikwiami ks. Jerzego do Świątyni Opatrzności Bożej. Dwunastokilometrowa trasa wiedzie od pl. Piłsudskiego - Traktem Królewskim - do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Na poszczególnych odcinkach relikwie i obraz beatyfikacyjny namalowany przez lubelskiego artystę Zbigniewa Kotyłło będą niesione przez przedstawicieli różnych środowisk oraz parafii.

Pierwszy odcinek prowadzi będzie bp Piotr Jarecki, drugi - bp Tadeusz Pikus, trzeci - ks. Maciej Zieliński, a czwarty - abp Kazimierz Nycz. Procesja dotrze na Pola Wilanowskie po godz. 18, gdzie zakończy się nabożeństwem przed Świątynią i wprowadzeniem relikwii do Panteonu Wielkich Polaków. W przyszłości relikwie będą umieszczone w jednej z czterech kaplic górnego kościoła - w kaplicy męczenników.

Na poszczególnych odcinkach procesji relikwie i obraz beatyfikacyjny będą niesione przez przedstawicieli różnych środowisk oraz parafii, znajdujących się na trasie procesji.

W rejonie placu umiejscowiono kilka punktów medycznych z lekarzami i ratownikami, a także łóżkami oraz kilkanaście karetek i 80 ratowników. Zabezpieczenie medyczne i ratownicze będzie zapewnione również na trasie procesji z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

W godz. 14-18 zamykane będą ulice na trasie procesji: Nowy Świat, Al. Ujazdowskie, Belwederska, Gagarina (jezdnia południowa), Czerniakowska (jezdnia zachodnia) od Gagarina, Powsińska, Wiertnicza, Przyczółkowa (jezdnia zachodnia) i Klimczoka. Procesja dotrze na Pola Wilanowskie po godz. 18, gdzie zakończy się nabożeństwem przed Świątynią.