Były prezydent USA chwali polską gospodarkę. "Cały świat was podziwia"

PAP |

publikacja 14.06.2019 08:04

Polacy stworzyli system, który jest w stanie budować gospodarkę dobrobytu - mówił w czwartek Bill Clinton, były prezydent USA. Priorytetem polityki gospodarczej będzie wspieranie odpowiednich warunków lokowania kapitału zagranicznego w Polsce - wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Były prezydent USA chwali polską gospodarkę. "Cały świat was podziwia" PAP/Paweł Supernak Bill Clinton w Warszawie

"Cały świat was podziwia, potrzebujemy was znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej" - powiedział w Warszawie Bill Clinton podczas kongresu ABSL Summit.

Jak podkreślił, od upadku muru berlińskiego Polacy stworzyli system, który jest w stanie budować inkluzywną gospodarkę dobrobytu. Zaznaczył, że "w dłuższym czasie gospodarka rynkowa działa lepiej, gdy funkcjonuje równo i ma sumienie".

"Dzięki poczuciu solidarności politycznej i społecznej polskie PKB potroiło się od momentu wyzwolenia się spod dominacji Związku Radzieckiego. (...) Polska oparła się kryzysowi gospodarczemu, dzieli korzyści bycia częścią UE, jest gospodarką, która plasuje się na 6. miejscu w Unii. Wiele krajów chciałoby iść tym samym szlakiem i być takimi jak Polska" - zaznaczył były prezydent Stanów Zjednoczonych.

Podkreślił: "Możecie być przywódcą Europy i zaprowadzić Europę do zupełnie innego miejsca".

W liście do uczestników kongresu premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że jego gabinet podejmie kolejne działania, by "zapewnić coraz lepsze środowisko dla inwestycji i gospodarczej działalności w Polsce".

"Biorąc pod uwagę znaczącą rolę inwestorów zagranicznych w polskiej gospodarce, jednym z naszych głównych priorytetów polityki gospodarczej będzie wspieranie odpowiednich warunków lokowania kapitału zagranicznego w Polsce" - napisał. Zastrzegł, że nowe podejście ma na celu "zachęcenie przedsiębiorców do inwestowania na terytorium całej Polski". "Dzięki temu Polska stanie się jedną strefą inwestycyjną, którą nazywamy Polską Strefą Innowacji" - zaznaczył szef rządu.

List premiera do uczestników wydarzenia odczytała w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

"Zadaniem każdego rządu jest stworzyć ramy, które umożliwiają rozwój biznesu. Polski rząd zapewnia szeroki zakres mechanizmów i profesjonalnych usług, które dostarczają potrzebne informacje oraz wsparcie podczas całego procesu inwestowania. Wprowadziliśmy +Konstytucję Biznesu+, która zasadniczo zmieniła zasady funkcjonowania biznesu w Polsce przez głęboką reformę prawa gospodarczego, promując filozofię wolności gospodarczej" - czytamy w liście.

Morawiecki w liście podziękował Związkowi Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) za organizację spotkania. Wyraził wdzięczność za "wkład w dzielenie się doświadczeniami oraz najlepszymi praktykami" w Europie Środkowej i Wschodniej.

Podkreślał rozwój i wzrost zatrudnienia w Polsce m.in. w sektorze badań i rozwoju (R&D), centrów usług wspólnych (SSC) i technologii informacyjnych.

"Nie mówiłbym o pozytywnym rozwoju i wzroście polskiej gospodarki gdyby nie było waszej obecności i aktywności w Polsce" - napisał Morawiecki. Dodał też, że "potrzebujemy siebie nawzajem, by osiągnąć wspólny cel - owocny i stabilny rozwój Polski".

W ocenie Morawieckiego "rządowe instytucje potrzebują otwartych partnerów biznesowych, a partnerzy biznesowi potrzebują urzędników rządowych, by upewniać się, że ich potrzeby są realizowane".

"Myślę, że razem możemy spowodować, że usługi biznesowe będą jeszcze szybciej rozwijającą się branżą w naszym kraju przez przenoszenie waszego zainteresowania na miasta średniej wielkości, gdzie wiele wykwalifikowanych osób żyje mierząc się z problemem znalezienia odpowiedniej pracy. Wsparcie naszego rządu pomoże temu celowi bardziej niż kiedykolwiek. Będzie to zależało nie tylko od lokalizacji inwestycji, ale także od jej charakteru i jakości utworzonych miejsc pracy. Mam nadzieję, że podjęte kroki zapewnią dalszy dobrobyt i konkurencyjność" - napisał w liście.

Z kolei przemawiająca w czwartek na kongresie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewcz podkreśliła potrzebę dobrej współpracy między sektorem publicznym i prywatnym, zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej.

Mówiła, że "oczekiwania społeczne i trendy technologiczne wpływają na współczesną politykę w bezprecedensowy sposób, a obywatele wzywają rządy do podjęcia zdecydowanych działań w celu ochrony społeczeństw i rozwiązywania problemów".

Jej zdaniem potrzebne są przepisy, które tworzą standardy, promują jakość, dobrą współpracę między sektorem publicznym i prywatnym, zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej. "Potrzebujemy lobbingu, który wychodzi poza wąskie interesy państw i biznesu, a który analizuje wszystkie społeczne i ekonomiczne koszty i korzyści wynikające z cyfryzacji naszego życia, gospodarki czy działań politycznych" - powiedziała Emilewicz.

Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii podkreśliła, że ostatnie 15 lat to okres, w którym polska gospodarka skutecznie wkroczyła do globalnych łańcuchów produkcji i stała się integralną częścią europejskiej gospodarki we wszystkich jej wymiarach.

Jak mówiła, z efektów wzrostu gospodarczego powinni korzystać wszyscy obywatele, a usługi publiczne powinny mieć wysoki standard, sprawiedliwość społeczna zaś powinna być czymś więcej niż tylko hasłem. W ocenie Emilewicz kluczem do osiągnięcia tego celu jest wzmocnienie sektora MŚP i rozwój kompetencji cyfrowych.