Pamiętają o śp. europośle Filipie Adwencie

al, jp

publikacja 18.06.2019 19:39

Bronił Europy opartej na wartościach chrześcijańskich, mówił o zagrożeniach aktualnych do dziś. Miał odwagę - w kraju i za granicą - dobro i zło nazywać po imieniu.

Poseł Maciej Małecki podkreślił, że śp. Filip Adwent jest wzorem do naśladowania. Archiwum biura poselskiego posła Macieja Małeckiego Poseł Maciej Małecki podkreślił, że śp. Filip Adwent jest wzorem do naśladowania.

Dokładnie 14 lat temu, 18 czerwca 2005 roku, na wiadukcie w Grójcu doszło do tragicznego wypadku. Samochód ciężarowy z kierownicą po prawej stronie, prowadzony przez zawodowego wojskowego kierowcę, jadąc pod górę w terenie zabudowanym z prędkością ok. 100 km/h, zjeżdża niespodziewanie na przeciwny pas i zderza się z poruszającą się powoli toyotą avensis. W tym aucie jechali poseł do Parlamentu Europejskiego Filip Adwent z rodzicami i córkami.

Śmierć na miejscu poniosły cztery osoby: starsza córka europosła - Maria oraz jego ojciec - Stanisław, a także dwaj młodzi mężczyźni w polonezie caro, jadącym za toyotą. Ten straszny wypadek przeżyła tylko młodsza córka Adwentów - Helena, bowiem w wyniku obrażeń Filip Adwent zmarł w szpitalu 8 dni później. Zmarła również mocno poszkodowana matka europosła - Jeanne.

Kierowca ciężarówki, który spowodował wypadek i zabił 6 osób, otrzymał zaskakująco niską karę - 5 lat więzienia. Na sali sądowej nie wyraził skruchy. Nie przeprosił też rodzin ofiar.

Dr Filip Adwent urodził się 31 sierpnia 1955 roku w Strasburgu, w rodzinie o polskich korzeniach. We Francji ukończył medycynę. Był świetnym lekarzem, znakomicie zarabiał, kariera stała przed nim otworem. Ale chciał czegoś więcej. Czuł się Polakiem. Tęsknił za Polską. W czasach niewoli komunistycznej organizował pomoc medyczną dla polskich szpitali. W 1996 roku zostawił zamożną Francję, a w niej swoją bezpieczną przyszłość i wrócił do Polski. Od razu włączył się w życie społeczne. W 2004 roku został posłem do Parlamentu Europejskiego.

Publicznie stawał w obronie rodziny. Z odwagą bronił życia - od poczęcia do naturalnej śmierci. Był w tych sprawach bezkompromisowy. Przestrzegał przed wyprzedażą polskiej ziemi w obce ręce. Europarlament traktował jako linię frontu, gdzie walczy się o dobro ukochanej ojczyzny. W tej walce pomagała mu znajomość kilku języków.

Co roku w czerwcu organizowane są uroczystości upamiętniające postać śp. Filipa Adwenta. Tegoroczna uroczystość odbyła się w Niepokalanowie 15 czerwca. Rozpoczęła się w tamtejszej bazylice Mszą św., której przewodniczył o. Rafał A. Ścibiorowski, opat klasztoru cystersów w Jędrzejowie.

Głównymi organizatorami byli: poseł do Sejmu RP Maciej Małecki oraz Instytut Filipa Adwenta na czele z wdową po europośle dr Alicją Adwent, a także łowiczanin Paweł Stobnicki, niestrudzony pomysłodawca i orędownik corocznych spotkań w Niepokalanowie.

Po Eucharystii, w sali św. Bonawentury, odbyło się spotkanie wspomnieniowe o Filipie Adwencie. Obecni byli wdowa Alicja Adwent, córka Helena i syn Aleksy, ks. Mariusz Iliaszewicz - brat żony Filipa Adwenta, przedstawiciele samorządowców wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, Bożena i Lesław Melechowie z Radziejowic, którzy z przyjaciółmi podarowali zdjęcie-portret dr. Filipa Adwenta, bractwo różańcowe przy katedrze łowickiej (w strojach księżackich), kapłani, siostry zakonne na czele z matką Anuncjatą Zdunek, przełożoną generalną sióstr benedyktynek samarytanek, i s. Stellą Drużdżel.

Swoje wystąpienia mieli poseł Maciej Małecki, wdowa Alicja Adwent oraz aktorzy Dominika i Michał Chorosińscy, którzy odczytali fragmenty "Pamiętników dr. Filipa Adwenta".

- Od lat upamiętniamy postać dr. Filipa Adwenta - nie tylko dlatego, że kochał Polskę i służył jej całym sercem. Dr Adwent to przecież wspaniały wzór do naśladowania dla młodych. A młodzi Polacy potrzebują jasnych i czytelnych wzorów. Przypominamy też, że fundamentem sukcesu i dobrobytu Zjednoczonej Europy były wartości chrześcijańskie, rozwój gospodarczy i szacunek do wszystkich państw. Nie godzimy się na Europę Timmermansa, pełną konfliktów, zapaści gospodarczej i nachalnej ideologii. Chcemy, aby Europa zawsze kierowała się tymi wartościami, które budowały jej pomyślność i dobrobyt, a które przekazali jej założyciele Robert Schuman, Alcide do Gasperi i Konrad Adenauer - mówił poseł M. Małecki.

Niepokalanowskie uroczystości zgromadziły ponad 200 osób, licznie przybyłych nie tylko z pobliskich Łowicza, Skierniewic czy Sochaczewa, ale też z dalszych miejscowości, m.in. z Góry Kalwarii Kutna, Lublina, Łodzi, Warszawy, Puław, Radomia, Szydłowca, Starachowic i Żor.