Podniebne akrobacje nad Krakowem

Bogdan Gancarz

dodane 23.06.2019 11:51

Trwa XV Małopolski Piknik Lotniczy na krakowskich Czyżynach. Prezentują się na nim najlepsi piloci z kraju i ze świata, latający m.in. na maszynach historycznych.

Podniebne akrobacje nad Krakowem Bogdan Gancarz /Foto Gość Na niebie wyczyniała akrobacje m.in. czwórka czeskich pilotów.

Piknik organizowany przez krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego rozpoczął się wczoraj. Na niebo wzniósł się m.in. słynny samolot AN-2 "Wiedeńczyk". Na jego pokładzie z Krakowa do Wiednia uciekło w kwietniu 1982 r. trzech lotników wojskowych. Uczestnicy obserwowali także m.in. akrobacje 4 samolotów Xtreme Air XA42, pilotowanych przez członków czeskiego zespołu pilotów The Flying Bulls Aerobatic Team.

Dzisiejsze pokazy potrwają do 19.20. Swoje umiejętności zaprezentuje po południu m.in. słynny litewski pilot akrobata Jurgis Kairys.  - Bardzo chcemy go zobaczyć, bo mówią o nim, „że duszę akrobacji poznał na wskroś”. Ponoć przeleciał pod wszystkimi 10. mostami w Wilnie - powiedzieli państwo Iwona i Zenon Baronowie z Rybnika. Tym razem Kairys będzie pilotował samolot akrobacyjny Su-31, skonstruowany na początku lat 90. ub. wieku. Kairysowi będą towarzyszyć w akrobacjach piloci z Rumunii.

Będzie także pokaz lotów słynnego amerykańskiego samolotu - amfibii PBY-5 Catalina.