Kirgistan: Ponad 200 ofiarach zamieszek

PAP |

dodane 14.06.2010 12:36

Co najmniej 200 etnicznych Uzbeków zginęło w zamieszkach w Kirgistanie - powiedział w poniedziałek przywódca społeczności uzbeckiej Dżalahitdin Dżalilatdinow, szef Uzbeckiego Centrum Narodowego w Kirgistanie.

Przekazał on agencji Associated Press, że dotąd pochowanych zostało dwustu Uzbeków. Liczba ta - dodaje AP - jest dużo wyższa niż podawany przez rząd tymczasowy Kirgistanu ogólny bilans ofiar starć między Uzbekami i Kirgizami - 117 osób.

Według uzbeckiego lidera 100 tys. Uzbeków przekroczyło granicę Kirgistanu w poszukiwaniu schronienia.

Reporter AP pisze o co najmniej setkach uchodźców w strefie niczyjej na przejściu granicznym koło Dżalalabadu. Straż graniczna pozwala organizacjom uzbeckim dostarczyć im wodę i jedzenie - relacjonuje AP. Inny dziennikarz agencji napotkał setki uchodźców, którzy już przekroczyli granicę.

Zamieszki na południu Kirgistanu trwają od czwartku - tego dnia wybuchły w Oszu, a w sobotę objęły Dżalalabad. Oba regiony uważane są za bation obalonego w kwietniu prezydenta Kurmanbeka Bakijewa. Uzbecy stanowią 14,5 procent 5,5-milionowej populacji Kirgistanu. Jednak w okolicach Oszu stanowią połowę tamtejszych mieszkańców.(PAP)