Uzbekistan zamyka granicę

PAP |

dodane 14.06.2010 16:48

Uzbekistan zamknie w poniedziałek granice przed uchodźcami z Kirgistanu z powodu braku możliwości przyjęcia dziesiątek tysięcy osób uciekających przed starciami etnicznymi - powiedział wicepremier Uzbekistanu Abdułła Aripow.

Uzbekistan zamyka granicę The World FactBook; CIA; Washington DC / JK Kirgistan.

Aripow zaapelował też do wspólnoty międzynarodowej o dostarczanie pomocy humanitarnej 45 tys. zarejestrowanych uchodźców i tysiącom dzieci z Kirgistanu.

"Dziś przestaniemy przyjmować uchodźców z Kirgistanu, gdyż nie jesteśmy w stanie zapewnić im schronienia i nie mamy możliwości ich przyjęcia" - powiedział Aripow w obozie dla uchodźców w Iorkiszloku na granicy kirgisko-uzbeckiej.

"Zarejestrowaliśmy dotąd 45 tys. uchodźców (w Uzbekistanie). Na inne przejścia graniczne mogli przybyć kolejni. Potrzebujemy pomocy humanitarnej od innych międzynarodowych organizacji" - dodał Aripow.

Uzbekistan obliczył na razie liczbę dorosłych, którzy uciekli przed przemocą etniczną w Kirgistanie, większość uchodźców stanowią jednak kobiety z dziećmi.

Rząd tymczasowy Kirgistanu poinformował w poniedziałek, że łącznie w starciach między Uzbekami i Kirgizami zginęło 117 osób. Rosyjska agencja Interfax cytuje natomiast szacunki jednego z liderów mniejszości uzbeckiej w Kirgistanie, według którego zginęło 700 osób.

Zamieszki na południu Kirgistanu trwają od czwartku - tego dnia wybuchły w Oszu, a w sobotę objęły Dżalalabad. Oba regiony uważane są za bastion obalonego w kwietniu prezydenta Kurmanbeka Bakijewa.

Uzbecy stanowią 14,5 procent 5,5-milionowej populacji Kirgistanu. Jednak w okolicach Oszu stanowią połowę tamtejszych mieszkańców.