Kaczyński: Doceni nas historia

PAP |

publikacja 07.07.2019 15:05

- W wyborach parlamentarnych, które odbędą się w październiku lub listopadzie, musimy odnieść zwycięstwo, które pozwoli podtrzymać dobry czas Polaków, dobry czas Polski - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Zwyciężymy "czynem i myślą, myślą i czynem".

Kaczyński: Doceni nas historia Andrzej Grygiel /PAP Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia podczas Konwencji Programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy "Myśląc: Polska 2019" w Katowicach

Na zakończenie konwencji programowej PiS "Myśląc: Polska" w Katowicach, prezes PiS pytał Polaków, jaka forma uprawiania polityki jest lepsza. - Czy ta, którą my stosujemy - dyskutując, przygotowując programy, następnie je realizując, czy ta, która opiera się na emocjach, głównie negatywnych emocjach? - mówił Kaczyński. - Jestem osobiście głęboko przeświadczony i sądzę, że to jest przeświadczenie także państwa, że ten pierwszy model jest nieporównanie lepszy dla Polski.

Kaczyński zwracał się także do opozycji, żeby "przemyślała", który model uprawiania polityki jest lepszy. - Będziemy szli tą drogą, będziemy prowadzili politykę merytoryczną, przemyślaną, opartą o wiedzę, która będzie jednocześnie budowała to, o czym tutaj mówiłem, tzn. wiarygodność, bo bez wiarygodności nie ma demokracji - jeżeli formacje polityczne, które biorą udział w wyborach, wprowadzają społeczeństwo w błąd, zapowiadają coś, czego nie zrobią, nie potrafią zrobić, a bardzo często po prostu nie chcą zrobić, z góry, zakładają, że nie zrobią, to wtedy cały mechanizm demokratyczny jest jedną wielką manipulacją.

- PiS jest formacją demokratyczną i demokratyczna jest nasza koalicja - oświadczył prezes PiS, podkreślając, że jego zdaniem, kiedyś ten fakt zostanie zauważony przez historyków i uznany za wielki dorobek i wielką pozytywną zmianę w polskiej polityce i życiu publicznym.

Kaczyński zwrócił uwagę, że jego ugrupowanie musi iść obraną drogą, ponieważ, jak ocenił, innej, dobrej drogi dla naszej ojczyzny nie ma. - Musimy w ten sposób uprawiać politykę, musimy budować wiarygodność, budować zaufanie i musimy w ten sposób przekonywać społeczeństwo do tego, co czynimy, do tej wielkiej dobrej zmiany - apelował. - W ten sposób także musimy podtrzymywać ten dobry czas Polaków, dobry czas Polski.

- W październiku, a być może w listopadzie - to decyzja pana prezydenta - odbędą się wybory parlamentarne - przypomniał prezes PiS. - Musimy w tych wyborach odnieść zwycięstwo, które pozwoli ten czas podtrzymać. Zwyciężymy czynem i myślą, myślą i czynem.

Prezes PiS poinformował, że w weekendowej konwencji PiS na Śląsku uczestniczyło 10 tys. osób, a ponad 400 osób uczestniczyło w panelach. - Byłoby dobrze, żebyśmy o tyle zwiększyli nasz wynik wyborczy w tych najbliższych wyborach parlamentarnych, o ile, w sensie procentowym, zwiększyliśmy udział panelistów i uczestników tej konferencji - dodał.

Konwencja PiS i Zjednoczonej Prawicy "Myśląc: Polska" rozpoczęła się w piątek, a jej efektem, jak zapowiadali politycy PiS, miało być przygotowanie założeń programowych przed wyborami parlamentarnymi. W trakcie konwencji odbyło się kilkanaście sesji plenarnych z udziałem szefów poszczególnych resortów oraz kilkadziesiąt paneli eksperckich.