USA liczy, że Polska nie wycofa wojsk z Afganistanu

PAP |

publikacja 16.06.2010 18:23

Rząd amerykański wyraził nadzieję, że sojusznicy USA, w tym Polska, będą nadal uczestniczyli militarnie w operacji NATO w Afganistanie mimo trudności tej misji i strat w ludziach.

"Doceniamy silny i stały udział wszystkich członków NATO w wojnie w Afganistanie i ufamy, że wysiłki te będą trwały, aby przyczynić się do sukcesu żywotnej misji ISAF" - stwierdził Departament Stanu USA w oświadczeniu przysłanym PAP.

Wyrażono w nim również wdzięczność dla Polski za uczestnictwo w misji i poświęcenie.

"Naród amerykański jest głęboko wdzięczny Polsce za jej istotny wkład w kierowaną przez NATO misję w Afganistanie. Głęboko doceniamy poświęcenie polskich sił zbrojnych, w tym także polskich żołnierzy, którzy złożyli najwyższą ofiarę w ostatnich czterech dniach" - czytamy w oświadczeniu.

Departament Stanu odpowiedział w ten sposób na prośbę PAP o skomentowanie wypowiedzi pełniącego obowiązki prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który ocenił w sobotę, że "czas zakończyć naszą misję w Afganistanie".

Ekspert od spraw Afganistanu w waszyngtońskim Brookings Institution Bruce Riedel powiedział wcześniej PAP, że administracja prezydenta Baracka Obamy byłaby "rozczarowana", gdyby Polska wycofała swoje wojska z Afganistanu.