Watykan wyciągnął konsekwencje wobec biskupa z USA

PAP |

dodane 21.07.2019 15:08

Papież Franciszek zarządził kroki dyscyplinarne wobec emerytowanego biskupa diecezji Wheeling-Charleston w USA Michaela J. Bransfielda w wyniku kościelnego dochodzenia w sprawie zarzutów seksualnego molestowania dorosłych i nieprawidłowości finansowych.

Watykan wyciągnął konsekwencje wobec biskupa z USA Herb biskupi Michaela Bransfielda

O decyzji papieża poinformowano w komunikacie nuncjatury apostolskiej w Waszyngtonie, opublikowanym w niedzielę przez portal Vatican News.

Komunikat podaje, że bp Bransfield, którego złożoną po osiągnięciu wieku 75 lat rezygnację papież przyjął we wrześniu ub.r., otrzymał zakaz mieszkania na terenie obejmującej cały stan Wirginia Zachodnia diecezji Wheeling-Charleston oraz przewodniczenia publicznym uroczystościom liturgicznym i uczestniczenia w nich. Ponadto nałożono na niego obowiązek osobistego zadośćuczynienia za niektóre z wyrządzonych szkód.

Jak wyjaśniła nuncjatura, decyzja o formie i zakresie tych odszkodowań zostanie podjęta w ramach konsultacji z przyszłym biskupem-ordynariuszem diecezji Wheeling-Charleston.

"Podejmując te konkretne działania Stolica Apostolska wyraża swój szczery niepokój" o duchowieństwo i świeckich tej diecezji - zaznaczyła nuncjatura.