Tour de Pologne. Pascal Ackermann zwyciężył w Krakowie

mk /PAP

dodane 03.08.2019 19:55

Niemiec Pascal Ackermann z grupy Bora-Hansgrohe wygrał pierwszy etap 76. TdP ze startem i metą w Krakowie. Powtórzył ubiegłoroczny sukces i zdobył żółtą koszulkę lidera.

Tour de Pologne. Pascal Ackermann zwyciężył w Krakowie Miłosz Kluba /Foto Gość Kolarze TdP w Liszkach, na trasie pierwszego etapu.

Ackermann wyprzedził po finiszu z peletonu Kolumbijczyka Fernanda Gavirię (UAE Team Emirates) oraz Holendra Fabia Jakobsena (Deceuninck-Quick-Step).

Szóste miejsce zajął najlepszy sprinter drużyny CCC Włoch Jakub Mareczko, a Paweł Franczak z reprezentacji Polski był ósmy.

Natychmiast po ostrym starcie zaatakowali Adrian Kurek i Jakub Kaczmarek z reprezentacji Polski oraz Francuz Charles Planet z grupy Novo Nordisk. Kurek wygrał pierwszą lotną premię w Myślenicach, ale niedługo po niej przewrócił się, mocno poobcierał i musiał zmienić rower.

Z przodu zostali więc Kaczmarek i Planet. Peleton nie pozwolił Polakowi i Francuzowi uzyskać przewagi większej niż trzy minuty, a 14 km przed metą dogonił uciekinierów. Ostatecznie, po okrążeniach wokół krakowskich Błoń, o wygranej zdecydował sprinterski finisz z peletonu.

W klasyfikacji generalnej Ackermann wyprzedza o trzy sekundy drugiego Kaczmarka oraz o cztery - Gavirię i Planeta.

Na niedzielę zaplanowano kolejny płaski odcinek z Tarnowskich Gór do Katowic (153 km). W prowadzącej lekko w dół al. Korfantego koło Spodka, gdzie osiągane są rekordy prędkości w TdP, powinno dojść do kolejnej walki sprinterskiej. Przed rokiem triumfował tam... Ackermann.