Katowice: Pielgrzymka dzieci wczesnokomunijnych

Ks. Artur Stopka

publikacja 20.06.2010 18:18

„Cała życie spędzamy na dawaniu właściwej odpowiedzi Jezusowi, który pyta ‘Za kogo mnie uważacie?’” - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń do uczestników dorocznej pielgrzymki dzieci wczesnokomuniujnych i ich rodziców, którzy w niedzielę 20 czerwca 2010 przybyli do archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach.

Katowice: Pielgrzymka dzieci wczesnokomunijnych Dzieci wczesnokomunijne z rodzicami. Marek Piekara Agencja GN

Zwracając się do dzieci, metropolita katowicki opowiedział o niedawnym spotkaniu z przedszkolakami, w czasie którego pytał je, czy wiedzą, kim jest ksiądz. „Ksiądz prowadzi ludzi do Boga” - odpowiedział jeden z przedszkolaków. Nawiązując do tego opowiadania abp Zimoń powiedział, iż Jezus również zadaje ludziom pytania. Pyta o to, za kogo Go ludzie uważają. Pyta, za kogo my Go uważamy. Chodzi o to, abyśmy podobnie jak Piotr dali Jezusowi właściwą odpowiedź. Abp Zimoń zwrócił uwagę, że kto idzie za Chrystusem musi być przygotowany na trudy i cierpienia. Przypomniał o chorych i umierających dzieciach, o przeżywających rozmaite kłopoty i problemy rodzinach, o katastrofie pod Smoleńskiem i powodzi. Stwierdził, że wszystkie te wydarzenia trzeba widzieć w perspektywie zmartwychwstania, które jest zwycięstwem Chrystusa.

Podkreślając znaczenie zaangażowania rodziców w przygotowanie dzieci do przyjęcia pierwszej Komunii Świętej w wieku przedszkolnym, metropolita katowicki podziękował im i zaapelował o kontynuowanie działa, które rozpoczęło się w chwili przyniesienia dzieci do chrztu. Zaakcentował, że przygotowanie dzieci do Komunii Świętej umacnia wiarę ich rodziców. Wyraził też wdzięczność siostrom zakonnym i świeckim katechetkom, które przygotowują dzieci do Komunii Świętej w wieku przedszkolnym.

Diecezja katowicka wprowadziła wczesną Komunię świętą jako jedna z pierwszych w Polsce. Zgodnie z obowiązującymi w tej kwestii zasadami, na spotkania katechetyczne razem z dziećmi uczęszczają rodzice, a przez katechezę domową dopełniają przygotowanie dziecka prowadzone przez siostrę zakonną lub katechetkę świecką. Rodzice dziecka powinni być wzorowymi katolikami, żyjącymi w sakramentalnym związku małżeńskim i odznaczającymi się głęboką religijnością oraz świadectwem życia chrześcijańskiego.

Możliwość przystępowania dzieci w wieku przedszkolnym do pierwszej Komunii św. stworzył w Kościele katolickim papież Pius X.