Nowy film twórcy "Królika po berlińsku"

PAP |

publikacja 22.06.2010 13:57

Bartek Konopka, reżyser nominowanego do Oscara dokumentu "Królik po berlińsku", zakończył zdjęcia do filmu fabularnego. W "Lęku wysokości", opowieści o trudnej relacji ojca i syna, główne role zagrali Krzysztof Stroiński i Marcin Dorociński.

Bartek Konopka documentary.org / CC 2.0 Bartek Konopka
"Lęk wysokości" to debiut pełnometrażowy młodego reżysera

O zakończeniu zdjęć poinformowało we wtorek PAP Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP). "Lęk wysokości" powstaje w działającym przy SFP Studiu Munka.

Jak wyjaśniono, debiut pełnometrażowy Konopki to "film psychologiczny, wzbogacony o elementy suspensu i komizmu".

Bohater, młody reporter telewizyjny, Tomek (w jego roli Dorociński), prowadzi bardzo poukładane życie. Do czasu. Pewnego dnia dowiaduje się bowiem, że jego ojciec (Stroiński) trafił do szpitala psychiatrycznego, a Tomek jest jedyną osobą, która może się nim zająć.

Scenariusz filmu napisali wspólnie Piotr Borkowski i Bartek Konopka. W obsadzie, oprócz Stroińskiego i Dorocińskiego, są m.in. Dorota Kolak, Magdalena Popławska i Anna Dymna.

Zdjęcia do "Lęku wysokości" realizowane były w dwóch turach. Większość była kręcona w listopadzie i grudniu w Warszawie oraz na Śląsku. Około 10 proc. zdjęć powstawało w czerwcu w Tatrach, po polskiej i słowackiej stronie (Tatrzańska Łomnica i Morskie Oko).

"Najtrudniejsze zdjęcia były realizowane na szczycie Łomnicy (2565 m.n.p.m) i pod szczytem, na Łomnickim Siodle (2050 m.n.p.m). Główni aktorzy, Marcin Dorociński i Krzysztof Stroiński, musieli wykazać się kondycją i skupieniem podczas scen wspinaczki. Szczególnie niebezpieczna w realizacji była scena, w której filmowy ojciec wchodzi na szczyt Łomnicy. To bardzo trudny szlak" - zwrócono uwagę w relacji SFP.

Jak poinformowano, ekipę filmową zabezpieczali polscy i słowaccy taternicy. Dla filmowców dużym wyzwaniem było też ustawienie na wąskich półkach, nad kilkunastometrowymi przepaściami, ciężkiej kamery.