Pogrzeb zmarłego pielgrzyma WPP odbędzie się w Górze Kalwarii

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 11.08.2019 18:02

Szedł w paulińskiej Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej, grał na gitarze i śpiewał. Zygmunt Chodźko-Zajko zmarł pierwszego dnia wędrówki. Tuż za Warszawą.

Zygmunt Chodźko-Zajko od kilkudziesięciu lat był związany z grupą białą WPP. Archiwum grupy białej WPP Zygmunt Chodźko-Zajko od kilkudziesięciu lat był związany z grupą białą WPP.

To była piękna postać, ikona tej grupy i bardzo dla niej zasłużona. "Zygę" każdy znał. Szedł z "białą" chyba 34. raz. Rano na Mszy św. grał na gitarze i śpiewał. Potem kawałek odprowadziłem pielgrzymkę w kierunku Warszawy. O godz. 16 dostałem telefon ze smutną informacją - mówi ks. Piotr Kieniewicz MIC.

Księża marianie prowadzą grupę 10. WPP, zwaną białą. Rankiem 6 sierpnia pielgrzymi wyruszyli do Częstochowy po Mszy św. u grobu św. o. Stanisława Papczyńskiego, na Mariankach w Górze Kalwarii. Na drogę pobłogosławił ich ks. Jan M. Rokosz MIC, kustosz sanktuarium.

W grupie był też Zygmunt Chodźko-Zajko, który od dawna był związany z księżmi marianami, włączał się w ich inicjatywy, pomagał przy organizacji pielgrzymki. Zawsze uczynny i gotowy do pomocy.

Miał 60 lat. Pochodził z mariańskiej parafii w Londynie, a od dłuższego czasu mieszkał w Warszawie. Był również z żoną na misjach na Filipinach.

Pierwszego dnia pielgrzymki nagle zmarł. "Człowiek wielkiego serca. Umarł w tym, co się zdaje, ukochał najbardziej" - wspominają go inni pielgrzymi.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona 19 sierpnia o godz. 12 w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii. Po Eucharystii ciało zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Księża marianie proszą o modlitwę w intencji zmarłego pielgrzyma.