Katowice: Odsłonięto "Galerię bohaterów"

PAP |

publikacja 23.06.2010 14:25

Dziewięć postaci historycznych - m.in. Henryka Sławika i Stanisławy Dziuk-Waś - uwieczniono na malowidle w tunelu łączącym ul. Mielęckiego i Wojewódzką w Katowicach. W taki sposób pomysłodawcy chcieli przywrócić pamięć o osobach zasłużonych dla Polski.

Galeria Bohaterów Andrzej Grygiel/PAP Galeria Bohaterów

W środę odbyło się oficjalne otwarcie "Galerii bohaterów". Uroczystości towarzyszyła plenerowa lekcja historii, w której wzięło udział kilkudziesięciu uczniów. Postaci zasłużone dla Polski symbolicznie upamiętniono wypuszczając w niebo czarno-białe baloniki z ich notkami biograficznymi.

Autorką malowideł jest studentka katowickiej ASP Katarzyna Kara. Mural zajmuje 180 metrów kwadratowych i przedstawia postaci, o których przypomnieli uczestnicy konkursu "Szukamy bohaterów", który zorganizował europoseł Marek Migalski wspólnie ze Stowarzyszeniem "Projekt Śląsk".

"Pomysł narodził się spontanicznie. Zastanawialiśmy się, jak dotrzeć do młodzieży z informacją o ludziach, którzy działali dla dobra Polski. Wychodząc z założenia, że bardzo wielu bohaterów może być znanych tylko w małej, lokalnej społeczności, daliśmy młodym ludziom możliwość pobawienia się w historyków-detektywów we własnej okolicy i napisania pracy na temat bohatera" - powiedział PAP Adam Skowron, dyrektor biura europosła Migalskiego.

Jak dodał, każda praca miała zawierać część na temat promocji danego bohatera. "Ten mural jest dowodem na to, że dawnych bohaterów można fajnie promować dzisiaj" - ocenił Skowron.

Jako pierwsze w tunelu powstało malowidło Henryka Sławika (1894-1944) - bohaterskiego Ślązaka, który w czasie II wojny światowej uratował na Węgrzech co najmniej 5 tys. Żydów i pomógł dziesiątkom tysięcy polskich uchodźców. W galerii uwieczniono też Stanisławę Dziuk-Waś (ur. w 1923 r.), która w czasie działalności w AK miała pseudonim "Czarna"; Wawrzyńca Hajdę (1844-1923) - działacza ludowego, górnika i poetę z Piekar Śląskich, który organizował polskie akcje patriotyczne.

W galerii znalazła się także postać Józefa Pukowca (1904-1942) - kolejnego bohatera z czasów II wojny światowej, założyciela konspiracyjnej harcerskiej Polskiej Organizacji Powstańczej. Kolejnym bohaterem jest Władysław Kiełbasa (1893-1939), który wsławił się już podczas wojny polsko-bolszewickiej, a zginął we wrześniu 1939 r.

Na muralu jest też postać Jadwigi Markowej (1885-1939) - uczestniczki III Powstania Śląskiego i organizatorki Towarzystwa Polek i Henryk Flame, ps. Bartek (1918-1947), który na Podbeskidziu zorganizował oddział partyzancki, który kontynuował walkę także po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej. Swoje miejsce w galerii ma też Adam Piwowar (1874-1939) - naukowiec, działacz niepodległościowy i samorządowiec oraz Terasa Baranowska (ur. 1946) - opozycjonistka, członkini KPN i Solidarności, była dyrektorka katowickiego liceum im. Mickiewicza.

Historyczny konkurs "Szukamy bohaterów" rozstrzygnięto w kwietniu. Zwyciężyła w nim Agnieszka Pszczółka z Dąbrowy Górniczej. Jury doceniło jej pracę, poświęconą łączniczce Armii Krajowej Sybilli Przybyłowicz-Jęczeń. Wśród instytucji, które objęły konkurs patronatem znalazły się m.in. Muzeum Wojska Polskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Kuratorium Oświaty w Katowicach i Uniwersytet Śląski w Katowicach.