Piekary Śl. Uroczystości zaśnięcia i pogrzebu Maryi

msp

dodane 14.08.2019 18:05

W sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej odbyło się misterium zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.

Piekary Śl. Uroczystości zaśnięcia i pogrzebu Maryi Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość W inscenizacji biorą udział m.in. parafianie z Piekar Śląskich.

Apostołowie, orkiestra górnicza i dzieci sypiące kwiaty oraz wierni z całej archidiecezji wzięli udział w inscenizacji zaśnięcia Matki Bożej. Misterium od kilku lat jest organizowane w piekarskiej bazylice w przededniu uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Podczas inscenizacji przypomniano m.in. greckokatolicki przekaz mówiący o tym, że Matka Najświętsza tuż przed swoją śmiercią zobaczyła Archanioła Gabriela. Wiedząc, że umrze, poprosiła o pochówek pomiędzy rodzicami i św. Józefem. W tym samym czasie apostołowie, natchnieni przez Ducha Świętego, mieli się zgromadzić przy Matce Bożej. Brakowało tylko Tomasza. Kiedy spóźniony dotarł i chciał wejść do grobu, by pożegnać Maryję, okazało się, że nie ma Jej ciała. Dla wszystkich stało się wtedy jasne, że została Ona wzięta do nieba z ciałem i duszą.

Podczas misterium odtworzony został żydowski obyczaj pogrzebowy. Maryja została obmyta, namaszczona i ubrana w szaty pogrzebowe. Następnie w uroczystej procesji figura została przeniesiona do grobu.

Misterium będzie kontynuowane w czwartek. W uroczystość Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia przez cały dzień wierni będą mogli modlić się przed figurą Matki Bożej Wniebowziętej w kaplicy św. Rafała na Rajskim Placu. Suma odpustowa rozpocznie się o godz. 10. Po południu o godz. 13.45 wierni będą mogli wyruszyć na kalwaryjskie ścieżki, by rozważać tajemnice chwalebne Różańca Świętego. W czasie nabożeństwa będzie miał miejsce obrzęd koronacji figury Matki Bożej. Uroczystości zakończy procesja z figurą do bazyliki i nieszpory o godz. 15.