Wręczono Medale św. Jerzego

PAP |

publikacja 25.06.2010 08:02

Aleksander Gurjanow ze Stowarzyszenia Memoriał oraz teolog ks. prof. Wacław Hryniewicz zostali uhonorowani w czwartek w Krakowie Medalami św. Jerzego.

Wręczono Medale św. Jerzego Jacek Bednarczyk/PAP Ksiądz profesor Wacław Hryniewicz (L) oraz Aleksander Gurjanow (P), laureaci tegorocznej honorowej nagrody "Tygodnika Powszechnego" Medalu św. Jerzego

Medale św. Jerzego są honorową nagrodą "Tygodnika Powszechnego", przyznawaną od 1993 r. za "zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym".

Redaktor naczelny "Tygodnika" i zarazem przewodniczący kapituły medalu, ks. Adam Boniecki w laudacji na cześć ks. Hryniewicza podkreślił, że jego teologia od półwiecza skutecznie zmaga się z "potworem religijnego dogmatyzmu", obrazem gniewnego Boga czy pychą w Kościele; ze smokiem religijnej nudy i obojętności na podziały między chrześcijanami.

"Ksiądz Hryniewicz o sprawach Bożych mówi ludzkim głosem" - powiedział naczelny "Tygodnika". "Jest genialnym duszpasterzem, często ludzi dalekich od Kościoła" - dodał. "Wprowadza nas w rodzącą się w bólach nową epokę chrześcijaństwa i Kościoła" - podsumował.

Ks. prof. Wacław Hryniewicz (ur. 1936 r.) jest teologiem i ekumenistą. Jest autorem wielu książek i publikacji o tematyce religijnej, niektóre wzbudziły kontrowersje wśród teologów. W 2004 r. został laureatem Nagrody im. Jana Długosza, a rok później - Nagrody im. ks. Józefa Tischnera. Od 1984 do 1994 r. był członkiem Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu, a od 1980 do 2005 r. członkiem Międzynarodowej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego między Kościołami rzymskokatolickim i prawosławnym. Wykładał na uczelniach w Szwajcarii, Niemczach, Francji, Austrii, Stanach Zjednoczonych i Belgii.

Laureat przekonywał, że chrześcijaństwo nowych czasów będzie wymagało reinterpretacji, innego spojrzenia na sprawy dobrze znane lub nawet zapomniane.

"Wszyscy jesteśmy tylko uczniami, uczymy się - także chyba nowego stylu chrześcijaństwa, bo ono jest wciąż przed nami. Myślę, że będziemy zmierzać ku przyszłości wciąż szukając lepszego wyrazu dla chrześcijaństwa. Pewne rzeczy zostały zagubione z wielkiej, wspaniałej tradycji chrześcijańskiej, także tej początkowej, tej odważnej. Nastąpiły decyzje, które odsunęły wspaniałe intuicje starożytności, mówiące o nadziei, powszechnym pojednaniu" - powiedział ks. prof. Hryniewicz.

Drugi z tegorocznych laureatów Medalu św. Jerzego - Aleksander Gurjanow (ur. w 1950 r. w Moskwie) jest fizykiem oraz historykiem badającym problematykę represji na ludności polskiej w ZSRR. Opublikował szereg prac na ten temat. Jest koordynatorem Sekcji Polskiej Stowarzyszenia Memoriał. Wychował się w Polsce, w Warszawie skończył szkołę średnią. Przed studiami wyjechał do ZSRR. W 1993 r. rozpoczął współpracę z moskiewską placówką Memoriału. Zna biegle język polski, więc przez lata zajmował się listami przychodzącymi z Polski do Memoriału - ustalał losy zaginionych, więźniów, zesłańców. Zbierał dokumentację, odpisywał na listy.

"Nie wiemy, co prawda, czy obecna destalinizacja, jaką obserwujemy w Rosji jest zjawiskiem trwałym i jakie motywy kierują przywódcami Kremla, którzy potępiają teraz Stalina. Ale wiemy, że jeśli Rosja naprawdę chce rozliczyć się z tym okresem, wystarczy, że sięgnie do prac Memoriału, bo stowarzyszenie dokonało tego wielkiego wysiłku już dekadę temu" - powiedział publicysta Tygodnika, Andrzej Brzeziecki w laudacji na cześć Gurjanowa.

Laureat z kolei tłumaczył, że zajmując się sprawą Katynia robi to także dla narodu rosyjskiego. "Traktujemy to, jako konieczność rozwiązania naszego wewnętrznego rosyjskiego problemu, bo Katyń jest przede wszystkim problemem dla nas" - wyjaśnił. Podkreślił, że w tej i podobnych sprawach Rosjanie wymagają głębokiej edukacji. "Największym problemem dla świadomości społecznej w Rosji jest brak wiedzy, a nie zła wola" - zaznaczył. W związku z tym dodał też, że Rosjanie nie czują potrzeby pojednania polsko-rosyjskiego. "Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje problem takiego pojednania" -wyjaśnił.

Kapitułę Medalu Świętego Jerzego stanowią: ks. Adam Boniecki, Piotr Mucharski, Władysław Stróżowski, Andrzej Zoll i abp Józef Życiński.

Medale św. Jerzego otrzymali dotąd m.in. Janina Ochojska i Jacek Kuroń (1994), Jerzy Owsiak (1997), bp Tadeusz Pieronek (1998), Marek Edelman i abp Alfons Nossol (1999), Tadeusz Mazowiecki (2000), Vaclav Havel i Adam Michnik (2003), Norman Davies (2004), Barbara Skarga i abp Józef Życiński (2005), Anna Dymna i Leszek Kołakowski (2006), rabin Michael Schudrich (2007/2008) i Leszek Balcerowicz (2009).