"Pamiętam. Katyń 1940" w Mińsku

PAP |

publikacja 25.06.2010 11:32

Wystawa "Pamiętam. Katyń 1940" została otworzona w Mińsku w Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej - informują niezależne media białoruskie.

Jak podaje Radio Swaboda w otwarciu wystawy, zajmującej jedną salę muzeum, uczestniczyli w czwartek dyplomaci z różnych krajów i towarzyszył mu pokaz filmu Andrzeja Wajdy "Katyń".

W otwarciu wziął udział minister kultury Białorusi Pawał Łatuszka. Jak podaje Radio Swaboda, powiedział on, że widział film już wcześniej i że było to "ogromne wrażenie emocjonalne".

"Nigdy nie byłem w Katyniu, ale ten ból zrozumiałem. Trzeba też zaznaczyć, że w Katyniu pochowani są nie tylko Polacy. Są tam pochowani także Białorusini - wyznania katolickiego czy prawosławnego - którzy wtedy znajdowali się na zachodniej Białorusi, obecnym terytorium Białorusi" - dodał.

Wystawę przygotowało Narodowe Centrum Kultury w Warszawie i Instytut Polski w Mińsku. Cytowany przez Radio Swaboda dyrektor instytutu Piotr Kozakiewicz wyjaśnił, że otwarcie przygotowywanej już wcześniej wystawy odbyło się później ze względu na katastrofę pod Smoleńskiem. Wystawa będzie otwarta do 25 lipca.