W Czeczenii otwarto prawdopodobnie największy meczet w Europie

PAP |

dodane 23.08.2019 14:53

W czeczeńskim mieście Szali otwarto w piątek prawdopodobnie największy meczet w Europie. Budynek może pomieścić 30 tys. osób, a teren wokół niego 70 tys. ludzi - podały media, powołując się miejscowe władze. Meczet nosi podwójną nazwę - Duma Muzułmanów im. Proroka Mahometa.

W Czeczenii otwarto prawdopodobnie największy meczet w Europie Джалвади Малаев / CC-SA 3.0 Szali, Czeczenia

Na ceremonii otwarcia przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow poinformował, że meczet będzie nazwany imieniem proroka Mahometa, choć wcześniej zapowiadano, że meczet ma nosić imię Ramzana Kadyrowa. Mieli o to prosić sami mieszkańcy miasta.

W Czeczenii są już meczety imienia ojca Kadyrowa, jego matki, brata, dziadka i innych bliskich. Rosyjska redakcja BBC podaje, że na cześć członków rodziny Kadyrowa na świecie nazwano ok. 100 obiektów, np. szkoły, ulice, parki, most, statek i gwiazdę. Otwarcie meczetu zbiegło się w czasie z 68. rocznicą urodzin ojca Ramzana Kadyrowa, Achmata Kadyrowa - zwracają uwagę media.

Portal RIA Nowosti informuje, że centralna kopuła świątyni ma wysokość ponad 40 metrów, a cztery minarety sięgają 63 metrów.

W meczecie zainstalowano ośmiometrowy żyrandol, ważący około trzech ton. Według doradcy Kadyrowa ds. budowy meczetów Amruddiego Edilgirijewa, żyrandol, wykonany na specjalne zamówienie w Turcji, składa się z ponad 400 żarówek, kryształów Swarovskiego i złota. Wokół budynku posadzono ok. 2 tysięcy drzew i 48 odmian róż - opisuje rosyjska redakcja BBC.

Portal zauważa, że władze nie ujawniły źródła finansowania budowy. Radio Swoboda podało, że inwestor prosił o anonimowość.

Budowa meczetu rozpoczęła się w 2012 roku. Świątynia wchodzi w skład tzw. Szali City, które obejmuje także kilka wieżowców. Obiekt mieści się na terenie zajmującym ponad pięć hektarów.

Szali leżące 35 km od stolicy Czeczenii - Groznego - zamieszkane jest przez ok. 54 tys. ludzi. Miasto było zniszczone podczas bombardowania w I wojnie czeczeńskiej w 1995 r.