Eksperci: debata nie była rozstrzygająca

PAP |

publikacja 28.06.2010 06:45

Obaj kandydaci wypadli tak samo źle, myślę, że był to remis - ocenił debatę kandydatów na prezydenta RP politolog dr Wojciech Jabłoński z UW. To dopiero było preludium, przed - być może - decydującą debatą środową - uważa konsultant polityczny Eryk Mistewicz.

Dziennikarki zadające pytania PAP/Jacek Turczyk Dziennikarki zadające pytania
Joanna Lichocka (L) z telewizji publicznej, Monika Olejnik (P) z TVN i Magdalena Sakowska (C) reprezentująca Polsat News podczas debaty telewizyjnej kandydatów na prezydenta RP

Zdaniem Jabłońskiego wynik debaty pomiędzy Bronisławem Komorowskim a Jarosławem Kaczyńskim to "minus jeden do minus jednego", ponieważ ze strony każdego z kandydatów zabrakło wyraźnego przesłania, mówiącego "po co są te wybory, jaka jest ich stawka, dlaczego jeden kandydat jest lepszy od drugiego".

"Zamiast tego otrzymaliśmy wyrecytowane, prawdopodobnie wyuczone na pamięć formułki dwóch kandydatów, którzy siedzieli obok siebie, zamiast stać i się spierać. Nie doszło między nimi do żadnego dialogu" - powiedział Jabłoński.

Jabłoński zaznaczył, że formuła tej debaty była bardzo statyczna. "Jedynym akcentem dynamicznym był ekran, który poruszał się w tle" - ironizował.

"Poza tym nuda, nuda, nuda i myślę, że ta debata spowoduje, że frekwencja w głosowaniu za tydzień będzie najniższa w historii Polski po 1989 r., jeśli chodzi o wybory prezydenckie" - przewidywał.

Zdaniem Jabłońskiego, w debacie zawiodła zarówno jej organizacja jak i kandydaci. "Obaj kandydaci nie są osobowościami telewizyjnymi, a zatem trzeba było im stworzyć takie warunki, żeby przynajmniej - zgodnie z ustaleniami sztabów - można było między tymi kandydatami dostrzec jakiś kontrast, jakąś wymianę poglądów, dać im możliwość na zaprezentowanie chociażby jakiegoś ciekawego cytatu. Niestety to się nie udało" - uważa Jabłoński.

Także według Eryka Mistewicza, w debacie nie było wyraźnego zwycięzcy.

"Technicznie Bronisław Komorowski był lepszy, sprawniejszy, bardziej dynamiczny, narzucał ton łamiąc reguły przyjęte wcześniej - myślę o zasadzie nie przerywania konkurentowi. To mogło sprawić wrażenie, że to on jest rozgrywającym to spotkanie" - ocenił Mistewicz.

"Jarosław Kaczyński bardzo sprawnie rozpoznał kamerę, do której powinien mówić, w związku z tym mówił do ludzi, czego nie wykorzystał Bronisław Komorowski - jego wypowiedzi były kierowane trochę w pustkę" - zauważył Mistewicz.

Zdaniem Mistewicza, rozstrzygnięcie może przynieść dopiero następna debata, zaplanowana w środę. "Tak naprawdę, to, co widzieliśmy, to preludium pozwalające sztabowcom odkryć luki w przygotowaniu konkurentów przed najważniejszą, determinującą, być może, wynik wyborczy, debatą w środę" - powiedział.

W niedzielnej debacie - uważa Mistewicz - ani jeden, ani drugi kandydat nie popełnili znaczących błędów, ale też żaden z nich nie zdobył nowych grup wyborców. Także Mistewicz krytycznie ocenił sposób przeprowadzenia debaty.

"Oni nie porwali swoimi wypowiedziami, być może z uwagi na scenografię telewizyjną. Debaty tego typu w krajach europejskich, np. w Hiszpanii czy we Francji, toczone są za stołem, gdzie adwersarze patrzą na siebie. Wtedy aż iskrzy pomiędzy nimi. To też była pierwsza z europejskich debat, którą widziałem, którą prowadziła aż trójka dziennikarzy - to również utrudniało odbiór tego spotkania" - dodał Mistewicz.