Mniej wniosków o status uchodźcy

PAP |

publikacja 03.07.2010 08:00

W pierwszym półroczu br. obcokrajowcy złożyli w Polsce 2,6 tys. wniosków o nadanie im statustu uchodźcy; w całym 2009 r. takich wniosków było 10,5 tys. Najczęściej o status uchodźcy ubiegają się Czeczeni, Gruzini i Ormianie.

O spadku liczby osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy poinformowała rzeczniczka Urzędu ds. Cudzoziemców Ewa Piechota.

Wnioski o nadanie takiego statusu składane są na przejściach granicznych, w placówkach Straży Granicznej - najwięcej, bo blisko 80 proc., w Terespolu.

Czeczeni, chcący otrzymać status uchodźcy, przebywają w ośrodkach dla uchodźców (dotychczas było ich 19, od jesieni Urząd ds. Cudzoziemców chce zrezygnować z pięciu). Mogą też przebywać poza ośrodkiem - wówczas przysługuje im prawo do świadczeń.

W ocenie Ewy Ostaszewskiej z Fundacji Helsińskiej problemem jest integracja osób, ubiegających się o status uchodźcy. "Ośrodki umieszczone są w znacznych odległościach od miast, dlatego sam wyjazd nastręcza trudności" - powiedziała Ostaszewska.

Urząd ds. Cudzoziemców dysponuje czterema własnymi ośrodkami: w Lininie, w Dębaku, Podkowie Leśnej i Czerwonym Borze. Oprócz tego corocznie prowadzony jest przetarg na zakwaterowanie cudzoziemców. W tym roku w czerwcu wyłoniono jedynie jeden ośrodek; dodatkowy przetarg ma odbyć się jesienią.

W końcu czerwca w ośrodkach przebywało 2291 cudzoziemców, a świadczenia poza ośrodkiem pobierało 1718 osób. Średnio czas pobytu w ośrodku wynosi pół roku - to maksymalny termin potrzebny na rozpatrzenie wniosku o nadanie statusu uchodźcy. Jednak termin ten może być przedłużany na wniosek cudzoziemców.

Cudzoziemcom, przebywającym w ośrodku przysługuje całodzienne wyżywienie "dostosowane do wymogów kulturowych i religijnych", kieszonkowe w wysokości 70 zł miesięcznie i jednorazowa pomoc finansowa na zakup odzieży i obuwia, a także podręczniki dla dzieci.