Pierwsze dziecko w świdnickim oknie życia

ks. Przemysław Pojasek

publikacja 27.09.2019 22:10

W piątek o 19.41 do okna życia przy Przedszkolu Publicznym Zgromadzenia Sióstr Prezentek trafiło tygodniowe dziecko.

s. Bernadetta z małym Józefem Ignacym. xp s. Bernadetta z małym Józefem Ignacym.

O całej sytuacji opowiada s. Bernadetta Żygadło. - Kiedy usłyszałyśmy dźwięk oznajmiający obecność dziecka w oknie życia, szybko pobiegłyśmy do miejsca, gdzie ono się znajduje. Okazało się, że po 10 latach od poświęcenia i otwarcia okna w naszej placówce, ktoś przyniósł do niego dzieciątko. To chłopiec, zadbany i zdrowy. Ma zaledwie kilka dni - opisuje.

Siostry zadzwoniły po pogotowie i dopełniły formalności. Nadały mu również imię - Józef Ignacy. - Cieszymy się, że mama malucha nam zaufała. Zrobimy wszystko, by dzieciątko rozwijało się zdrowe i bezpieczne - dodaje siostra prezentka. Dziecko trafiło na neonatologię do Wałbrzycha, gdzie zostanie szczegółowo przebadane. 

Przypomnijmy, że okno życia prowadzone przez Caritas Diecezji Świdnickiej przy ul. Piekarskiej 2 zostało uroczyście otwarte przez bp. Ignacego Deca w maju 2010 r. Podobne miejsce w diecezji znajduje się w Kłodzku.

Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, w którym każda matka może anonimowo zostawić dziecko, nie narażając jego lub siebie na niebezpieczeństwo. Okno otwiera się z zewnątrz. W środku jest miejsce na pozostawienie niemowlęcia. Zamontowane jest tam ogrzewanie oraz wentylacja. Po otwarciu okna uruchamiana jest sygnalizacja, która dyskretnie wzywa znajdujących się w pobliżu opiekunów.

Co dzieje się z dzieckiem pozostawionym w oknie życia? Po usłyszeniu sygnału siostra sprawdza i powiadamia pogotowie ratunkowe o obecności dziecka. Maluch trafia do szpitala, gdzie przeprowadzane są niezbędne badania i w razie konieczności udzielana pomoc medyczna. Potem opiekę nad nim przejmuje ośrodek adopcyjny. Równolegle uruchamiana jest procedura ustalenia tożsamości. Jeśli działania wyjaśniające policji nie przyniosą efektu, to sąd nadaje imię i nazwisko. Na podstawie decyzji sądu wydawany jest akt urodzenia. Po przejściu drogi adopcyjnej dziecko trafia do nowej rodziny.