Polskie przesłanie na 44. Międzynarodowy Dzień Muzyki

PAP |

publikacja 01.10.2019 08:35

Od 44 lat na całym świecie 1 października jest Międzynarodowym Dniem Muzyki; celem tego szczególnego Dnia jest zwrócenie uwagi na nadzwyczajną wartość, ważność, dobro i miejsce, jakie zajmuje w życiu nas wszystkich Muzyka - napisał w przesłaniu na Międzynarodowy Dzień Muzyki Piotr Paleczny.

Polskie przesłanie na 44. Międzynarodowy Dzień Muzyki Pixabay

Tradycją obchodów Międzynarodowego Dnia Muzyki (IMiT), który przypada 1 października, jest ogłaszanie przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie specjalnego przesłania na to święto. Autorem tegorocznego przesłania IMiT jest pianista i pedagog muzyczny, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju Piotr Paleczny.

Treść przesłania Palecznego na Międzynarodowy Dzień Muzyki:

"Już od 44 lat na całym świecie 1 października jest Międzynarodowym Dniem Muzyki - świętem, które w 1975 roku zainicjował Yehudi Menuhin.

Celem tego szczególnego Dnia jest zwrócenie uwagi na nadzwyczajną wartość, ważność, dobro i miejsce, jakie zajmuje w życiu nas wszystkich Muzyka. Muzyka, bez której wielkiego, choć często niezauważalnego oddziaływania, nasze życie byłoby o wiele uboższe, a ludzie bez dostępu do Muzyki nie byliby sobą.

Jako sztuka wysoce abstrakcyjna, niedająca się namacalnie uchwycić, Muzyka pozostaje często trudna w odbiorze, czasem rodzi nawet pytania o swój sens i znaczenie, o jej wykonanie i interpretację. Muzyka nie zawiera pojęć, trudno ją opisać słowami. Nie da się też jednoznacznie zdefiniować. Dlatego jest wyjątkowo tajemnicza. Ale owa tajemniczość i zdolność bezpośredniego oddziaływania na słuchacza, czynią ją bardziej zagadkową, pełną atrakcyjnej siły.

Podstawowym i zarazem niezwykle istotnym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Muzyki jest promocja artystów jako tych, którzy poprzez Muzykę tworzą i przekazują piękno.

Pomoc, uznanie i docenienie pracy młodych, wybitnie uzdolnionych muzyków jest i powinna być satysfakcją dla nieco starszych, doświadczonych przedstawicieli środowiska muzycznego.

Sam, dopiero po trzydziestu latach nieprzerwanej aktywności koncertowej, postanowiłem połączyć pracę estradową z działalnością pedagogiczną, przekazując swoje doświadczenia młodym pianistom. Zrozumiałem, że zawód artysty muzyka to nie tylko praca indywidualna, koncerty i podróże. Pomimo wielu trudności w połączeniu różnych nurtów swojej działalności, odczuwam olbrzymią satysfakcję z promowania innych artystów.

Wszystkim tegorocznym i poprzednim laureatom Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej, wręczanej w Międzynarodowym Dniu Muzyki, pragnę przekazać serdeczne gratulacje wraz z życzeniami wspaniałego dalszego rozwoju talentu i osobowości artystycznej. Ale przede wszystkim pragnę życzyć spełnienia w tym trudnym zawodzie oraz prawdziwej, naturalnej, z głębi duszy płynącej radości z możliwości przekazywania piękna Muzyki wszystkim tym, którzy tego pragną, potrzebują i oczekują od nas muzyków!".

Obchodzony 1 października Międzynarodowy Dzień Muzyki został ustanowiony w 1975 r. z inicjatywy amerykańskiego wirtuoza skrzypiec i dyrygenta Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki przy UNESCO.